Centrum Usług Bankowych Sytuacja na rynku kredytowym – raport AMRON SARFIN - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Sytuacja na rynku kredytowym – raport AMRON SARFIN

Sytuacja na rynku kredytowym – raport AMRON SARFIN 0

Wciąż zmniejsza się wartość nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych. Prognozuje się, że wartość kredytów hipotecznych udzielonych w 2012 roku osiągnie 44 miliardy złotych.

Według nowego raportu AMRON – SARFIN o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości w I kwartale 2012 roku, łączna liczba udzielonych przez instytucje finansowe kredytów wyniosła 48 723 sztuk. W stosunku do końca 2011 roku, jest to spadek o 5,96%. Podobne wyniki zanotowano, jeśli chodzi o wartość kredytowania. Ich łączna suma osiągnęła 10,2 miliarda złotych i jest niższa niż w ostatnim kwartale 2011 roku o 4,46%. Te wyniki są również gorsze niż te z analogicznego okresu ubiegłego roku. Dodatkowo z powodu zmian kursowych najpopularniejszych walut, w których udzielane są kredyty hipoteczne, obniżyła się łączna wartość portfela takich produktów bankowych. W analizowanym okresie osiągnął poziom 308 miliarda złotych.

Jednocześnie, jedynym ze wskaźników, który wzrósł od ostatniego badania jest wartość udzielonego przez bank kredytowania. W pierwszym kwartale 2012 roku, kredytobiorcy dostawali od banku na cele mieszkaniowe 209 tysiąca złotych. Blisko 85% wszystkich wydanych kredytów została udzielona w polskich złotych. Równocześnie wzrasta liczba oddanych do użytku mieszkań. Jest ich o 32% więcej niż jeszcze rok wcześniej. Rosnąca podaż mieszkań, a także słabnąca akcja kredytowa sprawiają, że ciągle spadają transakcyjne ceny nieruchomości. Od stycznia do marca ceny mieszkań spadały maksymalnie o 4, 39%.


Taki stan rzeczy jest spowodowany głównie zniknięciem z oferty banków kredytów walutowych, a także stopniowym wygaszaniem rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych „Rodzina na swoim”. Duży wpływ na osłabienie akcji kredytowej ma też obowiązująca od początku roku rekomendacja S, która nałożyła na banki bardziej rygorystyczne kryteria obliczania zdolności kredytowej Polaków. Autorzy tego raportu podtrzymali jednak swoje prognozy dotyczące łącznej wartości kredytów, która zostanie udzielona w 2012 roku w wysokości 44 miliardów złotych.

Edwin Chmielnicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites