Centrum Usług Bankowych Polacy wybierają gotówkę - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Polacy wybierają gotówkę

Polacy wybierają gotówkę 0

 Polacy są bardzo przywiązani do złotówek. Pomimo rosnącej popularności kart płatniczych i płatności zbliżeniowych, wciąż najchętniej posługujemy się gotówką.

W punktach handlowo – usługowych króluje gotówka. Według danych Narodowego Banku Polskiego używa jej ponad 50% Polaków, z kolei karty woli 41% z nas. Najbardziej powszechnym argumentem, przywoływanym za płatnością gotówką jest bezpieczeństwo. Karty natomiast cenimy za wygodę użytkowania i programy rabatowe. Na popularność gotówki składa się głównie duże bezpieczeństwo jej użytkowania. Większość z nas bardziej ufa banknotom i monetom niż kartom płatniczym. Większość z nas wie, jak zabezpieczone są polskie banknoty i jesteśmy przekonani, że jest to wystarczająca ochrona.

Na popularność gotówki wpływa także rosnąca dostępność bankomatów. Coraz więcej banków decyduje się na powiększanie sieci tego typu maszyn. Jednak Polska wciąż znajduje się wśród państw europejskich o jednej z najniższych liczbie bankomatów przypadających na milion mieszkańców. Jednocześnie w Polsce wciąż mało jest miejsc, w których można płacić kartą, co również przymnaża zwolenników gotówce. Również koszt wykonywania transakcji bezgotówkowych zniechęca do korzystania z karty. W Polsce obowiązują najwyższe w Europie stawki opłat za takie płatności. Obciążają one właścicieli sklepów. Stąd też często można spotkać się z sytuacją, że płacić kartą można dopiero od 20 złotych.


Pomimo znacznego dynamizmu rozwoju płatności kartami, przewiduje się, że gotówka wciąż będzie królować w naszych portfelach. Dla wielu Polaków to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma płatności, nawet podczas transakcji na duże kwoty.

Edwin Chmielnicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites