Centrum Usług Bankowych Źle się dzieje na rynku kredytów hipotecznych - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Źle się dzieje na rynku kredytów hipotecznych

Źle się dzieje na rynku kredytów hipotecznych 0

Niepokojące dane nadchodzą z rynku kredytów mieszkaniowych. W drugim kwartale 2012 roku spadła wartość udzielanego przez banki finansowania nieruchomości w stosunku do pierwszych trzech miesięcy tego roku. W raporcie opublikowanym przez Związek Banków Polskich podano informację, że to pierwszy tego typu przypadek w ostatnich kilkunastu latach.

 

Do tej pory wyniki dotyczące wartości udzielanych przez banki kredytów w drugim kwartale były wyższe niż w pierwszym o średnio 20 proc. Jednak tegoroczne dane raportu opracowanego przez AMRON dla ZBP pokazują, że od kwietnia do czerwca 2012 roku ich suma była najniższa od 2010 roku. Sięgnęła ona w bieżącym roku 10,044 miliardów złotych. Banki udzielały finansowania nieruchomości w wysokości średnio 202 718 złotych. Najczęściej Polacy zadłużali się w rodzimej walucie, kredyty te stanowiły niemal 95 proc. wszystkich nowo udzielonych pożyczek. W ramach wygaszanego z końcem roku rządowego programu dopłat do rat kredytu „Rodzina na swoim” udzielono prawie 1,8 miliarda kredytów, co oznacza niemal 20 proc. wzrost w stosunku do pierwszego kwartału 2012 roku. Zmniejszeniu wartości udzielonych kredytów towarzyszy dalszy spadek cen nieruchomości w największych miastach Polski. Jednocześnie wzrosła podaż nowych mieszkań i domów na rynku.

kalkulator kredytów hipotecznych

Co oznaczają te dane? Zdaniem twórców raportu taki stan rzeczy może niepokoić. Polacy mają coraz większy problem z uzyskaniem finansowania na zakup nieruchomości. W ostatnim czasie banki zaostrzyły swoją politykę w zakresie udzielania kredytów finansowych, a Komisja Nadzoru Finansowego zmieniła kryteria obliczania zdolności kredytowej. Sytuacja nie jest jednak aż tak trudna. Rosnące zainteresowanie kończącym się programem Rodzina na swoim może poprawić wyniki rynku kredytowego w kolejnym kwartale. Ponadto z ankiety przeprowadzonej niedawno przez Narodowy Bank Polski wynika, że wiele banków planuje w najbliższym czasie złagodzić nieco swoją politykę kredytową, a Polacy wykazują coraz większe zainteresowanie uzyskaniem finansowania zakupu nieruchomości, co widać w rosnącej liczbie składanych wniosków kredytowych.

Agnieszka Łozińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites