Centrum Usług Bankowych Zmiany w rekomendacjach KNF? - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Zmiany w rekomendacjach KNF?

Zmiany w rekomendacjach KNF? 0

Rekomendacje T i S Komisji Nadzoru Finansowego nie spotykały się z uznaniem wśród kredytobiorców. Te zalecenia w znacznym stopniu ograniczają ryzyko banków oraz poziom zadłużania się Polaków, ale dla wielu oznaczają one kres marzeń o kredycie konsumenckim lub mieszkaniowym. Teraz KNF planuje kolejne zmiany.

Obecnie rekomendacja T dotyczy głównie zarządzania ryzykiem przez banki. Określa ona przede wszystkim dopuszczalny poziom wszystkich zobowiązań w stosunku do dochodów starających się o kredyt klientów instytucji finansowych. W przypadku zarabiających poniżej średniej krajowej nie powinien on przekraczać 50 proc, natomiast dla osób, których dochody przekraczają ten pułap limit wynosi 65 proc.

 

Z kolei zmieniona z początkiem 2012 roku rekomendacja S dotyczy głównie kredytów hipotecznych i określa w jaki sposób banki powinny liczyć zdolność kredytową swoich klientów. Maksymalny okres, na jaki instytucje finansowe mogą ją policzyć został skrócony do 25 lat, nawet jeśli klient chce wziąć kredyt na 30 lat. Ponadto rata pożyczki zaciągnięta w obcej walucie nie może przekraczać 42 proc. dochodów osoby starającej się o uzyskanie finansowania.

 

Teraz te przepisy mają się zmienić. Jak podaje PAP, przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak powiedział, że komisja chce stworzyć je właściwie od nowa. Jak bardzo zmienią się te rekomendacje? Przede wszystkim zapowiedziano rezygnację z ustalania poziomu zobowiązań do dochodów kredytobiorców i przekazanie tej kompetencji w ręce banków. Przewodniczący zapowiedział także, że nowe przepisy miałyby objąć także firmy pożyczkowe. Rekomendacja T będzie dotyczyć tylko kredytów konsumenckich. Od wysokości wnioskowanej kwoty będzie zależeć szczegółowość badania zdolności kredytowej.

Agnieszka Łozińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites