Centrum Usług Bankowych Utrzymaj płynność finansową firmy – skorzystaj z faktoringu - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Utrzymaj płynność finansową firmy – skorzystaj z faktoringu

Utrzymaj płynność finansową firmy – skorzystaj z faktoringu 0

W czasach kryzysu gospodarczego coraz trudniej prowadzić firmę. Spadają obroty, a banki niechętnie udzielają kredytów. Wiele przedsiębiorstw ma w tym czasie problemy z utrzymaniem płynności finansowej, a w konsekwencji część z nich upada. Jak radzić sobie z kryzysem?

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z faktoringu. W Polsce takie rozwiązanie nie jest jeszcze powszechnie znane, ale w dobie załamania gospodarki znajduje wielu zwolenników. To narzędzie jest pomocne w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Na czym polega taka usługa?

 

Sprowadza się ona do wykupu przez instytucję faktoringową, tzw. faktora, nieprzeterminowanych wierzytelności, których termin płatności jest odroczony. W zamian przedsiębiorstwo, tzw. faktorant otrzymuje pieniądze z tytułu tych należności. Dzięki temu osoby prowadzące biznes nie muszą czekać na wpływ gotówki z tytułu dostaw towarów lub usług od swoich klientów z odroczonym terminem płatności, co przekłada się na stałą dostępność kapitału.

 

Ponadto skorzystanie z takiego rozwiązania obejmuje również dodatkowe usługi. Faktor może weryfikować sytuację dłużników firmy, kontrolować spłaty, a także pomagać w odzyskaniu należności. Do wyboru pozostaje kilka form umów faktoringowych. Główna różnica polega na tym, po czyjej stronie leży odpowiedzialność związana z niewypłacalnością dłużnika. Możliwe są dwa rozwiązania – przejęcie ryzyka przez faktora lub pozostawienie go po stronie przedsiębiorcy. Kompromis między tymi formami stanowi faktoring niepełny, w którym odpowiedzialność leży po stronie faktora tylko do określonego limitu kwotowego. Później ryzyko w całości przejmuje faktorant.

 

Dzięki usługom związanym z faktoringiem przedsiębiorca nie musi upominać się o zaległe faktury. To dobra alternatywa dla trudno dostępnych kredytów obecnie. Ponadto jego koszt jest często niższy niż obsługa zobowiązania w banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites