Centrum Usług Bankowych Palec zamiast PIN-u. Biometryczna rewolucja w banku BPH - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Palec zamiast PIN-u. Biometryczna rewolucja w banku BPH

Palec zamiast PIN-u. Biometryczna rewolucja w banku BPH 0

Bank BPH jako pierwszy w Polsce wprowadza w swoich placówkach system Finger Vein, który umożliwia identyfikację klienta dzięki odciskowi palca. W przyszłości system ma pomóc w wykonywaniu wszystkich operacji finansowych, bez konieczności korzystania z numerów PIN czy dokumentów.

BPH jest polskim pionierem w stosowaniu technologii biometrycznej w oddziałach i jednym z pierwszych banków w Europie, który wdrożył to rozwiązanie na terenie swoich placówek. Wcześniej system ten zaczęły wykorzystywać banki spółdzielcze, w których Finger Vein umożliwia pobieranie pieniędzy z bankomatu.

 

Dzięki nowej technologii formalności przy okienku ograniczą się do podania imienia i nazwiska oraz zeskanowania palców. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa system nie korzysta z linii papilarnych, ale z odcisku naczyń krwionośnych. Oznacza to, że do odczytu dochodzi tylko wtedy, gdy przez palec przepływa krew, więc nawet w wypadku wykradzenia danych z banku odtworzenie wzoru będzie niemożliwe. Twórcą technologii Finger Vein jest firma Hitachi.

 

Klienci chętni do skorzystania z nowej technologii będą musieli zeskanować dwa palce – system standardowo wykorzystuje jeden odcisk, drugi jest traktowany jako zapasowy. Choć podczas tego procesu konieczne jest zdjęcie biżuterii, długie paznokcie lub tipsy nie będą przeszkadzały, ponieważ dostosowano do nich kształt czytnika. . Finger Vein nie będzie rozwiązaniem obowiązkowym, ale opcjonalnym. Klienci sceptyczni wobec nowych technologii wciąż będą mogli korzystać z usług banków w sposób standardowy, przy użyciu dowodu osobistego.

 

Na początek nowe rozwiązanie będzie dostępne w 22 placówkach banku, a do końca roku ma objąć wszystkie oddziały. Biometria najpierw służyć będzie wyłącznie identyfikacji klientów, od stycznia przyszłego roku posłuży wykonywaniu przelewów, a w połowie 2013 roku umożliwi pobranie pieniędzy z bankomatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites