Centrum Usług Bankowych Banki spółdzielcze – czym są i jak działają? - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Bankowość spółdzielcza / Banki spółdzielcze – czym są i jak działają?

Banki spółdzielcze – czym są i jak działają? 0

Dla większości z nas banki spółdzielcze to instytucje kojarzące się z czasami PRL-u i rolnikami. Identyfikujemy je również ze SKOK-ami, co jest błędem, bo choć obie instytucje działają na zasadzie spółdzielni, jednak różnica wynika z przepisów prawnych, którym podlegają. Czym zatem są BS-y i na jakich zasadach działają?

 

 

Najogólniej banki spółdzielcze można opisać stwierdzeniem, że są to nowoczesne instytucje z polskim kapitałem, przyjazne klientom, pracownikom i społeczności lokalnej, które angażują się w życie publiczne regionu, jego działalność społeczną oraz oświatowo-kulturalną. Przewodnim hasłem ich poczynań jest stwierdzenie „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

 

Banki spółdzielcze są podmiotami ekonomii społecznej podlegającymi przepisom ustawy Prawo bankowe oraz ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających. Łączą one cele ekonomiczne z misją społeczną. Tu maksymalizacja zysków jest jedynie sposobem na zrealizowanie założeń członków spółdzielni. W tym różnią się od instytucji komercyjnych, które działają zgodnie z zasadą „maksimum zysku, minimum ryzyka”.

 

Przewodnim celem BS-ów jest prowadzenie polityki prospołecznej służącej m.in. zwiększeniu zatrudnienia czy rozwojowi środowisk lokalnych, poprzez zaspokajanie potrzeb swoich członków i klientów, których państwo, czy inne podmioty gospodarcze nie są w stanie zrealizować. Pod względem społecznym są nastawione na bliską relację z klientem.

 

Głównym źródłem przychodów tych instytucji finansowych są kredyty, które mają wspomagać nie tylko lokalną społeczność, ale i działające w niej małe i średnie przedsiębiorstwa.

 

W Polsce istnieje ponad 570 banków spółdzielczych z ponad 4,5 tys. placówek. Pracuje w nich blisko 33 tys. pracowników. Z usług BS-ów korzysta około 7 mln Polaków.

 

Obecnie BS-y są zrzeszone w dwóch spółdzielniach – Banku Polskiej Spółdzielczości w Warszawie (skupia 70 proc. banków) i SGB Bank w Poznaniu (skupia 30 proc. banków). Jedynym niezrzeszoną instytucja spółdzielczą jest Krakowski Bank Spółdzielczy, który współpracuje z Bankiem Polskiej Spółdzielczości.

Sylwia Stwora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites