Centrum Usług Bankowych Banki spółdzielcze będą poznawać klientów po palcach - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Bankowość spółdzielcza / Banki spółdzielcze będą poznawać klientów po palcach

Banki spółdzielcze będą poznawać klientów po palcach 0

Bez okazywania dowodów, sprawdzania wzoru podpisu czy wprowadzania kodu PIN. Tak już w przyszłym roku może wyglądać wizyta w placówce lub bankomacie banku spółdzielczego. Instytucje finansowe chcą na szeroką skalę zastosować biometrię naczyń krwionośnych palca zarówno w swoich urządzeniach do wypłaty gotówki, jak i oddziałach.

 

Wdrażanie metody autoryzacji wypłaty gotówki z bankomatów za pomocą skanowania układu naczyń krwionośnych z palca dłoni zapoczątkował w 2010 roku warszawski oddział Banku Polskiej Spółdzielczości. Obecnie technologia „Finger Vein” funkcjonuje w ponad 200 urządzeniach w placówkach Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, a także banków z Grup BPS i SGB. Do zatwierdzenia transakcji wymagane jest podanie PIN-u, numeru PESEL lub daty urodzenia.


 

Pod koniec przyszłego roku sieć urządzeń wyposażonych w czytnik biometryczny ma rozszerzyć się do ponad tysiąca. Ponadto banki spółdzielcze chcą uruchomić system również w swoich placówkach. Posłuży on przede wszystkim weryfikacji tożsamości klienta i uwierzytelnianiu dokonywanych operacji.

 

Zastosowanie biometrii naczyń krwionośnych palca na szeroką skalę ma przede wszystkim pomóc w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa transakcji bankowych, przyspieszyć obsługę klientów oraz zwiększyć wygodę korzystania z usług bankowych. Dzięki tej metodzie podmioty ekonomii społecznej, łączące cele ekonomiczne z misją społeczną, chcą poprawić swój wizerunek, który wciąż jest kojarzony z czasami PRL-u i instytucjami głównie dla rolników, a także pozyskać nowych konsumentów i zmniejszyć ilość papierowej dokumentacji.

 

W Polsce istnieje blisko 580 BS-ów posiadających ponad 4,5 tys. placówek, z których usług korzysta niespełna 10 mln osób. Instytucje są zrzeszone w dwóch spółdzielniach – Banku Polskiej Spółdzielczości w Warszawie i SGB Bank w Poznaniu. Istnieje również Krakowski Bank Spółdzielczy, który współpracuje z Bankiem Polskiej Spółdzielczości, ale jest instytucją niezrzeszoną.

 

Sylwia Stwora


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites