Centrum Usług Bankowych Formy wyboru kart płatniczych występujących na rynku bankowym - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Sprzedaż / Formy wyboru kart płatniczych występujących na rynku bankowym

Formy wyboru kart płatniczych występujących na rynku bankowym 0

Karta bankowa – podstawowy elektroniczny instrument płatniczy wydawany przez bank, która umożliwia jej użytkownikowi dokonywanie operacji gotówkowych i bezgotówkowych za pomocą dostępnych narzędzi zdalnego lub stacjonarnego zastosowania. Od momentu wydania pierwszej karty, którą datuje się na rok 1914, w tym czasie to firma Western Union wprowadziła pierwszą kartę obciążeniową , stan zastosowania tego narzędzia ewaluuje z roku na rok, charakteryzując się to coraz bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz sposobem ich zastosowania. Ze względu na swoją różnorodność oraz konkurencyjność odpowiadającą wolnemu rynkowi, bardzo ważnym aspektem w doborze najbardziej pasującego nam rozwiązania jest fakt porównania dostępnych ofert i za pomocą określenia wad, zalet i przede wszystkim sposobów zastosowania, wybranie oferty, która najbardziej odpowiada naszym własnym potrzebom.

 

Podstawowy podział jaki występuje w kartach bankowych, to forma ich przeznaczenia,  którą możemy podzielić na trzy podstawowe grupy :

Karty płatnicze (debetowe ) ; wykorzystywane do obsługi rachunku bankowego.

Karty kredytowe ; przyznawane przez bank wraz z określonym limitem kredytowym.

Karty przedpłacone ; zasilone wcześniej określoną kwotą, wydawane na okaziciela

Znając formę przeznaczenia, porównanie kart płatniczych zacząć możemy od wyboru organizacji, za pomocą której, karta jest emitowana. W Polsce największymi wydawcami kart płatniczych są organizacje VISA i MasterCard, których udział w rynku na koniec 2009 roku kształtował się na poziomach 66,1 % udział VISY do 30,5% MasterCarda. To oczywiście może wskazywać na zasięg poziomu akceptacji poszczególnych organizacji i ich dostępności w zakresie wybranych  i preferowanych usług. Nie mniej jednak należy zauważyć, iż punkty handlowo-usługowe dbają o dostępność obydwu systemów z racji na jak największe zadowolenia potencjalnego klienta, nie zwracając uwagi na panujący pod tym względem podział poszczególnych organizacji wydających elektroniczne instrumenty płatnicze.

 


 

Jednym z najważniejszych aspektów korzystania z kart bankowych jest forma bezpieczeństwa jaką dany bank jest nam w stanie zaoferować. Od momentu wydania pierwszej karty płatniczej w Polsce ( w 1991 roku kartę VISA wydaje Bank Inicjatyw Gospodarczych S.A. ) instytucje walczą w naszym imieniu o jak największe poczucie bezpieczeństwa dokonywania transakcji za pomocą kart płatniczych. Pod koniec 1999 roku wprowadzono na rynek karty z układem elektronicznym, potocznie zwanymi kartami chipowymi, które dziś stanowią najbezpieczniejszą formę korzystania z możliwości dokonywania transakcji zarówno gotówkowych jak i bezgotówkowych za ich pomocą,. Dlatego stojąc przed wyborem „plastiku”, który ma zasilić swoją obecnością nasz portfel lepiej wybrać ten zawierający układ scalony ( chip).

Pozostając zatem w sferze kart płatniczych ( debetowych ), generalnie opisane powyżej aspekty, stanowią najważniejsza formę wyboru rozwiązania, które ma nam zapewnić łatwość dostępu i bezpieczeństwo środków gromadzonych na naszych rachunkach. Dodatkowymi przyczynami wyboru odpowiedniego instrumentu karcianego jakimi możemy się kierować, to niewątpliwie ostatnio wprowadzony i mocno eksponowany trend jakim są płatności bezstykowe, umożliwiające proste i szybkie dokonywanie transakcji bezgotówkowych w wybranych punktach handlowo-usługowych. Systemy te oferują nam odpowiednio organizacje VISA (system payWave) oraz MasterCard (system PayPass).

Dobrze zadbać również o to, aby karta, którą mamy zamiar posiadać była wypukła, czyli embosowana, co w pewnym sensie bardzo zwiększa jej użyteczność, chociażby z tak prozaicznego powodu, jak możliwość zapłaty nią podczas awarii prądu w miejscu, w którym próbujemy zapłacić. Ze względu na swoją wypukłość karta może zostać  odrysowana( odbita ) na odpowiednim formularzu i na tej podstawie sprzedawca w późniejszym terminie może się starać o otrzymanie pieniędzy za wykonaną usługę. Takie dokonywanie transakcji oczywiście wiąże się z większym ryzykiem dla banku, dlatego też nie powinniśmy poczuć się oszukani, jeżeli dana karta będzie droższa w wybranym przez nas wariancie.

O ile wybór karty bankowej ( debetowej ) oprócz swoich podstawowych funkcjonalności jest ściśle związana z rachunkiem osobistym oferowanym nam przez sam bank ( podczas podjęcia decyzji o podpisaniu umowy o otwarcie konta, często możemy spotkać się w banku z wyborem organizacji, w jakiej dana karta ma być obsługiwana ) o tyle przy wyborze karty kredytowej będziemy bardziej kierowali się aspektami finansowymi występującymi w danej propozycji. Trzy podstawowe to przede wszystkim; koszt wydania karty – uzależniony od banku, często zależność ta bierze się z grupy docelowej, do której produkt jest adresowany. Dlatego tutaj najprościej jest porównać sobie powyższą opłatę za pomocą porównywarek finansowych dostępnych w Internecie, gdzie również możemy w łatwy sposób skonfrontować drugi z ważnych aspektów, jakim niewątpliwie jest oprocentowanie wysokości wykorzystanego debetu w stosunku do przyznanego przez bank limitu kredytowego. Stawka oprocentowania może być różna dla operacji gotówkowych i bezgotówkowych. Z racji na sposób wykorzystywania kart kredytowych, operacje bezgotówkowe zazwyczaj są niżej oprocentowane. Trzecia ważna przyczyna, dla której użyteczność karty kredytowej staje się bardziej atrakcyjna to bezodsetkowy okres rozliczeniowy, tzw. Grace period jaki dany bank stosuje. To nic innego jak prolongata, okres w którym bank nie nalicza należnych mu z tego tytułu odsetek. Okres ten w Polskich Bankach jest zróżnicowany i może trwać od 46 dni ( w przypadku karty Visa Regata Banku PeKaO S.A. ) do 61 dni ( w przypadku karty Visa Classic Banku BNP Paribas ).

Poza aspektami finansowymi, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniej karty kredytowej, pozostają nam wszystkie funkcjonalności wcześniej opisane przy kartach płatniczych, które w podobny sposób wpływają na atrakcyjność produktu, którym zamierzamy się posługiwać, a bank po przeanalizowaniu naszej sytuacji finansowej postanowił nam go przyznać.

Równie ciekawą zaletą oferowanych na rynku kart kredytowych jak i zarówno debetowych, są liczne systemy partnerskie, które maja nas zachęcać do użytkowania określonego „plastiku”. Niekiedy jednak nie zawsze muszą nas do tego zachęcać, a wręcz to my sami powinniśmy się zainteresować, czy podczas zakupów codziennych, lub tych których dokonujemy z racji na nasze hobby i zainteresowania nie moglibyśmy liczyć na rabaty udostępnione przez poszczególnych wydawców karcianych instrumentów płatniczych. I tak ostatnio mogliśmy zaobserwować duży wypływ kart wydawanych w systemach partnerskich, gdzie wydawcami były banki z dużymi sieciami handlowymi. Ten trend bardzo nawiązuję również do naszej trzeciej podstawowej grupy kart, czyli kart przedpłaconych.

Karty przedpłacone, działają na zasadzie kart Pre paid, gdzie na wstępie należy zasilić tzw. konto główne ( rozliczeniowe ) kart, aby następnie móc wykorzystać w ten sposób zbudowany limit. To bardzo dobry sposób na ograniczenia płynące w ramach oszczędności własnego budżetu osobistego, ale również bardzo popularne narzędzie wykorzystywane w formie obdarowywania bliskich ( różnego rodzaju prezenty ). Kartami takimi możemy również uszczęśliwiać nasze dzieci, mając na uwadze fakt bezpieczeństwa ich transakcji z racji na ograniczony limit, nad którym możemy mieć pełną kontrolę.

Jak łatwo zauważyć, dokonując porównania wybranego przez nas instrumentu płatniczego generalnie zawsze kierujemy się dwoma najważniejszymi aspektami jakimi są finanse i funkcjonalność danego produktu. Odpowiednie zestawienie ich wad i zalet oddać nam może pełen obraz karty, którą chcemy się posługiwać na co dzień, ale również nie pozbawia nas faktu, iż zawsze możemy przetestować rozwiązania oferowane nam przez konkurencyjne instytucje w taki sposób, aby spełniały nasze najważniejsze, wcześniej określone potrzeby. Bo jasne ich określenie w znaczący sposób pozwoli doradcy na odpowiednie dobranie rozwiązania służącego nam na co dzień, a nie tylko od święta.

Rafał Tomkowicz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites