Centrum Usług Bankowych Problem fałszowania euro wzmaga na sile - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Problem fałszowania euro wzmaga na sile

Problem fałszowania euro wzmaga na sile 0

Problem fałszowania euro wzmaga na sile

Ponad 180 tysięcy fałszywych monet oraz 531 tysięcy podrobionych banknotów wycofano z obiegu w ubiegłym roku. Przestępcza działalność najmocniej rozwija się w Bułgarii i we Włoszech, a najczęściej podrabiane są monety o wartości 2 euro oraz papierowe 20 i 50 euro. Komisja Europejska chce ukrócić nielegalną działalność ujednoliceniem kar, które miałyby sięgać nawet 8 lat więzienia.

 

Obecnie w obiegu znajduje się 16,5 mld euro w monetach i 913 mld euro w postaci banknotów. Oprócz 17 krajów Starego Kontynentu należących do Eurolandu, czyli wspólnej strefy walutowej, euro używane jest również jako środek płatniczy w Czarnogórze, Andorze, San Marino czy Watykanie.

W porównaniu z 2011 rokiem wykrywalność podrabiania monet w 2012 roku wzrosła ze 157 tys. do 184 tys. sztuk, czyli o 17 proc. Najwięcej wycofanych z obiegu fałszywek stanowiły monety 2 euro – 121 tys. sztuk. Rekordowy pod tym względem był 2010 rok, kiedy na rynku znalazło się 130 300 trefnych pieniędzy o tym nominale. W 2012 roku chętnie podejmowano się również manipulowania przy pięciocentówkach – 31 tys. lewych monet. Mniejszym uznaniem wśród fałszerzy cieszyło się 1 euro. Jednak prawdopodobieństwo tego, że w naszym portfelu znajdzie się nieprawdziwy okrągły pieniądz jest stosunkowo niewielkie, bo wynosi 1 do 100 tys.

 


 

W przypadku podrobionych banknotów, które w ubiegłym roku pojawiły się w obiegu w liczbie 531 tys. sztuk, prym wiodły te o nominale 20 i 50 euro. Tylko w drugiej połowie 2012 roku stanowiły one 80 proc. z 280 tys. sfałszowanych sztuk.

Przestępcze precedensy ma ukrócić zaostrzenie prawa, które zdaniem Komisji Europejskiej powinno zostać ujednolicone także w zakresie kar za fałszowanie i rozpowszechnianie podróbek we wszystkich krajach używających euro jako środka płatniczego. Przykładowo w Irlandii i na Litwie za fałszowanie monet grozi grzywna. Z kolei Bułgarzy, którzy najczęściej obok Włochów dopuszczają się podróbek, nie mają określonej minimalnej kary za zysk z tego rodzaju działalności. KE chce wprowadzenia sankcji w postaci co najmniej pół roku, a maksymalnie ośmiu lat pozbawienia wolności.

Obecnie już postarano się o dodatkowe zabezpieczenia wspólnej waluty poprzez umieszczenie nowych znaków wodnych na wypuszczonych w ubiegłym miesiącu przez Europejski Bank Centralny papierowych 5 euro.

Postęp w wykrywalności podróbek trafiających do obiegu to efekt zacieśnienia współpracy Komisji z EBC, który zajmuje się analizą fałszowanych euro oraz Interpolem i Europolem, wspierającymi kraje obszaru, gdzie środkiem płatniczym jest euro, w zakresie wymiany informacji, analiz operacyjnych oraz strategicznych, co przekłada się na lepsze przeciwdziałanie przestępczości oraz egzekwowanie praw. Istotne są również szkolenia, konferencje, warsztaty i wparcie techniczne poszczególnych państw przy zwalczaniu fałszerstw pieniężnych, dzięki programowi Perykles.

Sylwia Stwora

artiv


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites