Centrum Usług Bankowych Bank watykański bez tajemnic - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Bank watykański bez tajemnic

Bank watykański bez tajemnic 0

Bank watykański bez tajemnic

Uruchomienie strony internetowej, publikowanie sprawozdań finansowych oraz wpis na tzw. białą listę instytucji finansowych Komisji Europejskiej, poświadczający spełnianie międzynarodowych standardów w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Działania nakierowane na politykę przejrzystości mają podnieść wiarygodność tzw. banku watykańskiego, znanego z licznych skandali polityczno-finansowych i oskarżeń o m.in. zatajanie informacji o posiadaczach kont.

 

Modernizację w banku watykańskim, a właściwie Instytucie Dzieł Religijnych (IOR) zapowiedział jego prezes Ernst von Freuberg, który piastuje to stanowisko od 15 lutego tego roku. Jego poprzednik Ettore Gotti Tedeschi pożegnał się funkcją po blisko 3 latach (wrzesień 2009 – maj 2012) w atmosferze zarzutów o niewystarczającą dbałość o interesy instytucji, pogorszenie jej sytuacji oraz ujawnienie włoskim mediom poufnych dokumentów i listów zza Spiżowej Bramy. Włoski ekonomista odpierając zarzuty twierdził, że udzielenie mu wotum nieufności przez radę nadzorczą banku wynikało z niechęci wysokich dostojników Stolicy Apostolskiej do wprowadzenia polityki przejrzystości w IOR, m.in. sekretarza stanu w Watykanie kardynała Tarcisio Bertone. Tedeschi bał się również o swoje życie po tym, jak po przeszukaniu przez policję jego mieszkania i biura ujawniono, że posiadał on teczkę z 47 segregatorami zawierającymi m.in. korespondencję z papieżem Benedyktem XVI, kardynałami oraz zapiski i raporty ze spotkań dotyczących Instytutu, a także dokumenty poświadczające niejasne transakcje finansowe banku.


 

Mowa tu między innymi o zablokowanych w 2010 roku 23 mld euro, które bank watykański miał próbować przelać z własnego rachunku w Credito Artigiano do niemieckiego J.P. Frankfurt, ale nie potrafił udokumentować źródła ich pochodzenia.

Po majowej dymisji Tedeschiego, w lipcu Moneyval (Specjalny Komitet Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy) ogłosił raport odnośnie działania watykańskiej instytucji, w którym ujawniono, że procedury IOR znacząco odbiegają od międzynarodowych standardów przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, czyli tzw. 49 rekomendacji FATF (Financial Action Task Force). Zgodność z międzynarodowymi przepisami dotyczyło 9 na 16 rekomendacji, natomiast z wszystkich 45 wskazań grupy Rady Europy ds. walki z praniem brudnych pieniędzy prawidłowość wykazano w zakresie 22 wymagań. Zalecono m.in. opracowanie precyzyjnych przepisów, w odniesieniu do tego, kto może posiadać konto w IOR oraz skrupulatny nadzór z zewnątrz.

Jedną z konsekwencji niedostatecznego wypełniania międzynarodowych standardów było zablokowanie 1 stycznia 2013 roku przez Banca d’Italia (bank centralny Włoch) bankomatów i płatności kartą na terenie Watykanu. Problemy z płatnościami trwały do połowy lutego.

Kiedy po abdykacji Benedykta XVI, na czele Kościoła Katolickiego stanął Franciszek I, spekulowano, że będzie on dążył do likwidacji IOR. Jednak skończyło się jedynie na zablokowaniu wypłat premii w wysokości 2 100 euro miesięcznie 5 kardynałom sprawującym nadzór nad bankiem watykańskim.

Postępowanie nowego prezesa Instytutu Dzieł Religijnych jest więc kontynuacją działań Tedeschiego w zakresie zwiększenia wiarygodność banku poprzez wpisanie go na tzw. białą listę instytucji finansowych Komisji Europejskiej, poświadczający spełnianie międzynarodowych standardów w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Zwrot w stronę odtajnienia działań IOR to również bezpośrednia pochodna oskarżeń kierowanych wobec banku.

Do końca roku ma zostać uruchomiona strona internetowa Instytutu, na której będą publikowane dokumenty dotyczące jego funkcjonowania, m .in. sprawozdania finansowe. Ponadto Ernst von Freuberg zapowiedział, że bank będzie korzystał również z doradztwa międzynarodowej instytucji certyfikującej o wysokim prestiżu. Głównym jej zadaniem będzie sprawdzenie zgodności procedur w IOR ze światowymi normami.

 

Sylwia Stwora

artiv


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites