Centrum Usług Bankowych Ceny nieruchomości spadną? - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Ceny nieruchomości spadną?

Ceny nieruchomości spadną? 0

propertyCzy ceny nieruchomości w Polsce będą nadal spadały? Nie mogę się oprzeć takiemu wrażeniu analizując ostatni raport KNF nt. sytuacji banków w 2012r.

Sytuacja ta wcale nie jest oczywiście spowodowana działalnością banków, bynajmniej nie obecną, bo coś nie coś z tym wspólnego jednak mają. Rzecz się tyczy zagrożonych kredytów mieszkaniowych zaciągniętych na zakup wymarzonej nieruchomości, ale z racji na chwilową (mam nadzieję) recesję sytuacji gospodarczej i ekonomicznej w kraju coraz więcej osób nie może sobie poradzić z terminowym regulowaniem co miesięcznych zobowiązań z tytuły płatności rat wynikających z harmonogramu spłat kredytu.

liczba zagrożonych kredytów

Dla osób działających na rynku nieruchomości, ale przede wszystkim dla developerów na pewno istotną sprawą jest fakt wynikający z powyższej prezentacji slajdu, na którym mamy narysowaną liczbę zagrożonych kredytów oraz tych z opóźnieniem mniejszym niż 30 dni w wybranych aglomeracjach naszego kraju. Istotną informacją okazuje się fakt, że w tym momencie te wszystkie kredyty w tych lokalizacjach stanowią 10% obecnej oferty na rynku mieszkaniowym działających developerów.

Nie można zatem mieć złudzeń, że powyższe nieruchomości uzupełnią w niedalekiej przyszłości rynek nieruchomości na sprzedaż (moim zdaniem to efekt najbliższego pół roku), a co za tym przemawia? Niestety kolejny wykres pokazujący rosnącą stopę bezrobocia oraz brak perspektyw na realny wzrost wynagrodzeń.

stopa bezrobocia

Licząc najbardziej intuicyjną metodą, skoro na rynek może wpaść 10% więcej nieruchomości, możemy liczyć się z przeceną obecnych cen również o 10%.

 

Co będzie dalej?

Tego dziś się nie da przewidzieć. Na podstawie jednak raportu zauważyłem jeszcze jeden czynnik, który w niedalekiej przyszłości będzie miał duży impuls na rynek kredytów mieszkaniowych w Polsce. Zakończony program Rodzina na Swoim za kilka lat przyniesie wzrost zobowiązań kredytobiorców, którzy te umowy podpisali o mniej więcej 40%!

co zrobia rnsowcy

 

Tego typu wzrost miesięcznego zobowiązania na pewno nie pozostanie bez znaczenia dla osób, których temat dotyczy. Dlatego też w obszarze kredytów mieszkaniowych 2017 rok będzie początkiem okresu wielkiego refinansowania w kraju, który będzie trwał przez kolejne 4 lata.

sprzedaż RNS

 

Ta sytuacja jednak również będzie rodziła relatywny wzrost kredytów zagrożonych spłatą, a co się z tym wiąże, kolejny wysyp nieruchomości na sprzedaż zasilający rynek wtórny.

Nie wybiegając w bardzo daleką przyszłość. Do końca bieżącego roku nie powinniśmy mieć żadnego znaczącego czynnika na rynku nieruchomości, który miałby sprawić wzrost ceny metra kwadratowego. Zachowując zatem relatywny spokój, to powinien być raczej lepszy okres dla inwestujących/zakupujących niż osoby sprzedające nieruchomości.

Rafał Tomkowicz

Rafał Tomkowicz

Dane graficzne na podstawie raportu KNF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites