Centrum Usług Bankowych Czy można być niezadowolonym z obniżki podatków? Szwedzi udowadniają, że można! - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Czy można być niezadowolonym z obniżki podatków? Szwedzi udowadniają, że można!

Czy można być niezadowolonym z obniżki podatków? Szwedzi udowadniają, że można! 0

Czy można być niezadowolonym z obniżki podatków. Szwedzi udowadniają, że można.

Do niedawna Szwecja była krajem z najwyższymi podatkami na świecie. Jednak to się zmienia – właśnie weszła w życie piąta obniżka obciążeń fiskalnych w tym kraju od 2007 roku. Pomyśleć można, że bardzo ucieszy to obywateli Szwecji… jednak nic bardziej mylnego.

 

Szwedzi w 2014 roku zapłacą niższy podatek od dochodu z pracy. Oznacza to, że będą co miesiąc otrzymywać średnio o 270 koron (126zł) więcej. Nie w smak jest to jednak szwedzkim obywatelom – według sondażu przeprowadzonego przez szwedzką telewizję SVT, jeszcze na początku grudnia sześciu na dziesięciu Szwedów było przeciwnych obniżce, która według założeń ma im przynieść 13 tys. nowych miejsc pracy.


 

Dlaczego aż 58 proc. ankietowanych uważa, że obniżka podatku dochodowego jest złym pomysłem? Jako główny powód niezadowolenia uważa się obawę o pogorszenie jakości opieki społecznej, w tym szkolnictwa i opieki zdrowotnej. Rządzący Szwecją od 2006 roku centroprawicowy rząd m.in. sprywatyzował apteki, umożliwił funkcjonowanie prywatnego sektora w służbie zdrowia oraz w opiece nad osobami starszymi.

Za obywatelami stoi, przeciwna obniżkom, socjaldemokratyczna opozycja. Postuluje ona nawet powrotne podwyższenie podatków, ponieważ przeprowadzone w ostatnich latach cięcia spowodowały, według niej, wzrost rozwarstwienia w społeczeństwie. Na niższych podatkach najbardziej skorzystali bowiem ludzie o najwyższych dochodach, a obniżki podatku nie objęły np. pobierających zasiłki dla bezrobotnych lub zapomogi socjalne.

Centroprawicowy rząd premiera Frederika Reinfeldta argumentuje jednak, że mniejszy fiskalizm państwa pobudził popyt wewnętrzny, a to pomogło Szwecji łagodnie przejść przez kryzys. Szacuje, że w 2013 roku PKB urosło o 1,2 proc. i spodziewa się kolejnego wzrostu w bieżącym roku. Rząd planuje także kolejne zmiany – m.in. obniżenie wysokości podatku pobieranego od emerytur oraz wysokości opłat na kasy ubezpieczenia od bezrobocia.

To już piąta od 2007 roku obniżka obciążeń fiskalnych, jaką przeprowadził rząd premiera Fredrika Reinfeldta. W ostatnich latach w Szwecji zmniejszono VAT na usługi gastronomiczne oraz podatek od przedsiębiorstw. Poza tym wprowadzono możliwość odliczania wydatków na remonty i usługi domowe, np. sprzątanie lub opiekę nad dziećmi. Według danych OECD Szwedzi w 2012 r. płacili podatki na poziomie najniższym od 37 lat, a wyższe całkowite opodatkowanie obowiązywało w Danii i Belgii, we Francji oraz we Włoszech. Jak widać, Szwecja nie jest już krajem, gdzie płaci się najwyższe podatki w Europie.

 

Martyna Sarniak


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites