Centrum Usług Bankowych Kolejne pomysły na podatki - tym razem od mieszkania na parterze - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Kolejne pomysły na podatki – tym razem od mieszkania na parterze

Kolejne pomysły na podatki – tym razem od mieszkania na parterze 0

Kolejne pomysły na podatki - tym razem od mieszkania na parterze

Niedawno pojawiła się urzędowa interpretacja, zgodnie z którą zwolnieni z opłat za windę właściciele mieszkań na parterze, uzyskali w ten sposób przychód, od którego należy zapłacić podatek. Bo to, że nie płacili za windę było ich… dochodem!

 

O interpretację podatkową w sprawie ulgi za windę pierwsza wystąpiła spółdzielnia na Śląsku i wydała ją Izba Skarbowa w Katowicach. To właśnie tą interpretacją sugerował się zarząd wrocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec, wystosowując pisma do mieszkańców, z których wynika, że od kwietnia 2014 r. mieszkańcy parteru i pierwszego piętra musieli płacić za użytkowanie i eksploatację wind (dzięki nowej uchwale walnego zgromadzenia członków spółdzielni w tej sprawie). Do tej pory takiego obowiązku nie mieli.


 

Tak więc spółdzielnia każdemu takiemu najemcy musiałaby wystawić na specjalnym formularzu PIT-8C informację o wysokości osiągniętego przychodu i każdy taki lokator powinien rozliczyć się z fiskusem. Ponadto sprawa dotyczy rozliczeń do pięciu lat wstecz – co oznacza, że każdy z takich lokatorów musiałby złożyć w swoim urzędzie skarbowym korekty zeznań podatkowych za cztery wcześniejsze lata. A zatem do kwoty podatków za wspomniane lata należałoby doliczyć jeszcze karne odsetki. Podobne stanowisko w sprawie zaprezentowała Izba Skarbowa we Wrocławiu, co potwierdziła w rozmowie z DGP jej rzecznik Ewa Tarnowska.

Na szczęście dla mieszkańców, w porę zareagowało Ministerstwo Finansów, które w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej informuje: “Lokatorzy, którzy mieszkają na parterze i w związku z tym są zwolnieni z wnoszenia opłat za korzystanie z windy, nie uzyskują nieodpłatnego świadczenia od spółdzielni mieszkaniowej. Tym samym osoby te nie osiągają przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT”.

Resort zapowiedział także, że w najbliższym czasie minister finansów przeanalizuje wskazywane przez media interpretacje indywidualne dotyczące tego problemu. Jeżeli okażą się one nieprawidłowe, zostaną zmienione.

Martyna Sarniak


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites