Centrum Usług Bankowych Banki spółdzielcze będą tworzyć konsorcja kredytowe, aby lepiej obsługiwać sektor MSP - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Bankowość spółdzielcza / Banki spółdzielcze będą tworzyć konsorcja kredytowe, aby lepiej obsługiwać sektor MSP

Banki spółdzielcze będą tworzyć konsorcja kredytowe, aby lepiej obsługiwać sektor MSP 0

Banki spółdzielcze będą tworzyć konsorcja kredytowe, aby lepiej obsługiwać sektor MSP

Do 2017 roku Bankowi Polskiej Spółdzielczości zamierza poziom wskaźnika wypłacalności osiągnąć wymagany przez Komisję Nadzoru Finansowego, czyli 12 proc. Jedną ze strategii mających pomóc w realizacji tego celu jest tworzenie konsorcjów kredytowych przez banki spółdzielcze zrzeszone wokół Grupy BPS. Na współpracy w zakresie kredytowania skorzystają małe i średnie przedsiębiorstwa.

 

 

Podczas gdy kryzys gospodarczy zmniejszył nie tylko zaufanie firm wobec banków komercyjnych, zwłaszcza z zagranicznym kapitałem, także same instytucje, poprzez bardziej rygorystyczne podejście znacząco ograniczyły swoją ofertę wobec mniejszych firm czy rolników. Również podmioty startujące z nowym biznesem są dla nich klientami wysokiego ryzyka, dlatego niechętnie podejmują się udzielania im zobowiązań na wysokie kwoty, a jeśli już, to potencjalny kredytobiorca musi spełnić szereg formalności. W bankach spółdzielczych było wręcz przeciwnie. Nie wycofały się one ze wspierania sektora MSP, a dzięki swojemu lokalnemu charakterowi, elastyczności oraz znajomości specyfiki funkcjonowania małych i średnich firm, stały się dla takich przedsiębiorców odpowiednim partnerem biznesowym, gdyż w  porównaniu z bankami komercyjnymi są w stanie lepiej spersonalizować ofertę.


 

Nie dziwi zatem duża koncentracja banków spółdzielczych na sektorze MŚP i chęć stworzenia rozwiązań, które pomogą zwiększyć możliwość kredytowania firm. Takim właśnie jest pomysł tworzenia konsorcjów kredytowych w Grupie BPS, która zrzesza 363 podmioty, co stanowi 64 proc. sektora spółdzielczego. Zasada będzie prosta, jeśli do banku zgłosi się duży, przekraczający możliwości danej instytucji klient, w jego obsłudze będzie brał udział BPS i inne zrzeszone podmioty. Zmniejszy to prawdopodobieństwo niezaspokojenia potrzeb klienta, a tym samym jego utraty.

BPS zakłada, że tego rodzaju zobowiązania będą stanowić 1/3 całego portfela kredytowego banku. Jednak, aby tak się stało niezbędne jest też poszerzenie oferty, dlatego Bank Polskiej Spółdzielczości zamierza rozwijać bazę kredytów wspomaganych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Bank Gospodarstwa Krajowego. Wśród produktów finansowych znajdą się także rozwiązania wspierające korzystanie z OZE, dofinansowywane z funduszy unijnych. Czteroletnia strategia zakłada również zmiany technologiczne, które mają przyciągnąć przede wszystkim młodych klientów.

Poza tym Grupę BPS czeka zmiana modelu na tzw. zrzeszenie zintegrowane co jest następstwem nowych regulacji unijnych związanych z płynnością i wypłacalnością banków, a także dążenie do osiągnięcia współczynnika wypłacalności na poziomie 12 proc.

Syliwa Stwora


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites