Centrum Usług Bankowych RRSO – Co to jest i czy zawsze podawanie RRSO ma sens - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / RRSO – Co to jest i czy zawsze podawanie RRSO ma sens

RRSO – Co to jest i czy zawsze podawanie RRSO ma sens 0

RRSO – Co to jest i czy zawsze podawanie RRSO ma sens

RRSO to skrót od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Jest ona łatwą dla konsumenta i kredytobiorcy odpowiedzią na pytanie: „Ile będzie mnie kosztowała całkowita roczna obsługa zadłużenia?” RRSO mówi o wyrażonych procentowo realnych kosztach kredytu lub pożyczki. Dzięki RRSO można znacznie łatwiej porównywać różne oferty instytucji finansowych, ponieważ w tym wskaźniku zawarte są wszystkie dodatkowe koszty pożyczki jak np. prowizja za udzielenie pożyczki bądź koszt ubezpieczenia.
RRSO zostało określone ustawowo i każda instytucja pożyczająca pieniądze ma obowiązek podawać RRSO.

 

Ile kosztuje pożyczka?

Jeśli kiedykolwiek starałeś się o pożyczkę lub kredyt w banku, z pewnością zadawałeś sobie pytanie, ile to mnie będzie kosztowało? Często banki w reklamach podają wysokość oprocentowania i prześcigają się w oferowaniu, wydawałoby się, coraz tańszych kredytów. RRSO daje dokładną odpowiedź na pytanie: ile będzie mnie kosztował kredyt wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami z nim związanymi?


 

Jak obliczane jest RRSO?

W uproszczeniu RRSO to wynik dzielenia kosztu danego zobowiązania w stosunku rocznym przez jest całkowitą kwotę wyrażoną w procentach. Koszt zobowiązania, to wszystkie koszty ponoszone przez konsumenta w związku ze spłatą zobowiązania. Kwota zobowiązania, to środki, które instytucja finansowa wypłaca w ramach umowy pożyczkowej.

Czy obliczanie RRSO ma zawsze uzasadnienie?

Przy kredytach zaciąganych na rok i większy okres czasu, podawanie RRSO jest bardzo miarodajnym i wiarygodnym wskaźnikiem, który pokazuje rzeczywiste ponoszone koszty obsługi zobowiązania. Jednak w przypadku szybkich pożyczek krótkoterminowych, zaciąganych na miesiąc lub nawet krótszy okres, RRSO może wprowadzać konsumenta w błąd.

W przypadku zobowiązań na okres do kilku tygodni, RRSO i tak podaje koszt przyrównany do okresu całego roku, czyli taki, który pozwalałby na spłacanie całego zobowiązania nawet kilkanaście razy. W przypadku chwilówek to mija się z celem i część firm pożyczkowych zaczęła już podawać obok RRSO dodatkowy wskaźnik RMSO, czyli Rzeczywistą Miesięczną Stopę Oprocentowania, która wydaje się być bardziej adekwatna w przypadku pożyczek udzielanych na okres nie dłuższy niż 30 dni.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Viasms.pl.

One thought on “RRSO – Co to jest i czy zawsze podawanie RRSO ma sens

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites