Centrum Usług Bankowych Konferencja "Finanse w Internecie – jak złowić więcej w sieci"
Home / Wywiad / Rynek nowoczesnych usług finansowych kontra sprawdzone oferty instytucji bankowych

Rynek nowoczesnych usług finansowych kontra sprawdzone oferty instytucji bankowych 0

online

Trochę o pożyczkach online, trochę o kantorach online oraz dwa zdania o tradycyjnej bankowości … Dziś rozmawiamy z organizatorem konferencji Finanse w Internecie, czyli jak złowić więcej w sieci.

Co sprawia, że Polacy coraz częściej wybierają firmę pożyczkową czy kantor online zamiast oferty dostępnej w kanale tradycyjnym?

Szybkość i jakość obsługi w przypadku firmy pożyczkowej, a cena w przypadku kantorów online mają w chwili obecnej niebagatelne znaczenie. Internet dziś jest wszędzie, konsument mając dostęp do niego 24 godziny na dobę wykorzystuje jego wszystkie możliwości. Przedsiębiorca (w tym przypadku pożyczkodawcy online oraz kantory online) udostępniają narzędzia, dzięki którym użytkownik sieci może zrealizować swoją potrzebę w sposób prosty i tani. Tradycyjne kanały obarczone są zbyt archaiczną strukturą obsługi bądź zbyt wysokimi kosztami bieżącej działalności, co sprawia, że nie mogę w równym stopniu konkurować z usługami online.

 

Jak instytucje bankowe reagują na konkurencję ze strony firm pożyczkowych i kantorów online?

Zazwyczaj negatywnie, co moim zdaniem nie ma żadnego wytłumaczenia. Nie należy się bać konkurencji, tylko trzeba robić wszystko, aby jej sprostać i wyprzedzić. Instytucje bankowe zachowują się tutaj trochę jak obrażone dzieci, że ktoś im wpuścił do piaskownicy inne dzieci mające takie same prawa stawiania babek z piasku jak one tylko w innych foremkach. Konkurencyjność oferty sprawia, iż na końcu wygrywa konsument i to on jest najlepszym wyznacznikiem jakości oferowanych przez nas usług. Banki muszą dostosowywać się do teraźniejszości, a nie tkwić cały czas w przeszłości z przeświadczeniem, że ma się monopol na działalność. Idealnym tego przykładem jest przegrany przetarg Poczty Polskiej na obsługę urzędów sądowych. Nie można czekać, trzeba być konkurencyjnym i modyfikować zakres swoich usług oraz produktów na realne potrzeby klienta.

 

Dlaczego klienci wolą korzystać z nowych rozwiązań na rynku usług finansowych zamiast sprawdzonej oferty instytucji bankowych?

Tutaj również mamy do czynienia przede wszystkim z dwom czynnikami: szybkość oraz cena. Banki ze względu na skomplikowane procedury udzielania kredytów nie są w stanie złamać pewnych granic, które w ubiegłym roku wyznaczyły im firmy udzielające mikropożyczek online. Z drugiej strony – banki nie mają w swojej ofercie kredytów o tak niskich nominałach (100-400 zł). Stąd działalności pożyczkowa w sieci jest jedynie uzupełnieniem oferty instytucji bankowych. Cena to istotny walor kantorów online, które dzięki niskim kosztom własnym są w stanie zaoferować bardzo konkurencyjne warunki wymiany waluty wobec działalności bankowej w tym obszarze. Dziś każdy z nas liczy każdą złotówką, jak również bardzo skrupulatnie mierzy swój czas. Skoro są rozwiązania konkurencyjne dla sprawdzonych ofert instytucji bankowych charakteryzujące się również bezpiecznymi zasadami działalności to z wygody oraz oszczędności będziemy z nich korzystali.

 

 

Rafał Tomkowicz

Rafał Tomkowiczod 14 lat związany jest z rynkiem finansowym w Polsce. Pełnił funkcje menadżerskie w kilku dużych instytucjach finansowych. Jest autorem wielu publikacji poświęconych bankowości detalicznej. Pomysłodawca i współtwórca spółki Sfera Finansów SA, obecnie Prezes Zarządu. Jako specjalista w zakresie wiedzy o finansach osobistych, redaktor prowadzący Banking-Magazine.pl – internetowego nośnika informacji z obszaru wiedzy o bankowości. Organizator Konferencji „Finanse w Internecie – czyli jak złowić więcej w sieci” oraz członek Rady Programowej III Kongresu Sektora Pożyczkowego w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites