Centrum Usług Bankowych Czy są tu jacyś milionerzy? Czarne karty kredytowe. - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Czy są tu jacyś milionerzy? Czarne karty kredytowe.

Czy są tu jacyś milionerzy? Czarne karty kredytowe. 0

Czy są tu jacyś milionerzy. Czarne karty kredytowe.

Jeszcze dekadę temu jednym z synonimów bogactwa było posiadanie w portfelu złotej karty kredytowej. To już nieaktualne – aby stać się właścicielem jednej z nich  wystarczą wpływy na rachunek w wysokości 4 – 5 tysięcy miesięcznie. Powszednieją także karty w kolorze platyny, mimo że do ich otrzymania mogą nie wystarczyć miesięczne dochody na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. W obecnych czasach prawdziwy luksus i oznaka prestiżu to… czarna karta kredytowa. Dostępna jedynie dla nielicznych, kusząca elegancją czarna karta niesie za sobą milionowe limity i bogaty pakiet usług dodatkowych.

 

 

Czarne karty kredytowe to usługa dostępna tylko dla najbardziej zamożnych klientów. Mogą się o nią starać te osoby, które w danym banku mają ulokowane co najmniej pół miliona złotych. Odpowiednio wysokie dochody czy też lokaty mogą jednak nie wystarczyć:

 

 – Najbardziej prestiżowe karty wydawane są na zaproszenie banku – wyjaśnia Paweł Wawiernia z Noble Banku.

 

Banki jednak łaskawszym okiem patrzą na znane osobistości świata kultury i polityki – im, ze względów prestiżowych, chętniej przyznają czarną kartę kredytową. Koszt jej wydania to czasem aż tysiąc złotych. Ale cóż to jest wobec korzyści, które ze sobą niesie jej posiadanie…


 

Jak wynika z raportu Money.pl, wszystkie dostępne na polskim rynku czarne karty kredytowe posiadają co najmniej sześciocyfrowy limit kredytowy – można więc pod wpływem chwilowej zachcianki kupić sobie mieszkanie, luksusowy samochód czy jacht. W bankach Noble Bank, CitiHandlowy, PKO BP oraz Raiffeissen Banku można zaciągnąć na karcie kredyt nawet do miliona złotych. Jeszcze więcej mogą jednak uzyskać posiadacze plastiku Centurion od American Express wydawanego przez BRE Bank. W ich przypadku nie ma górnej granicy, która zależy jedynie od klienta i jego zdolności kredytowej. Można by powiedzieć: “Sky is the limit”.

Tym, co (obok wysokich limitów kredytowych) czyni czarne karty elitarnymi, są rozbudowane usługi dodatkowe. Przede wszystkim możemy korzystać z usług consierga, czyli osobistego asystenta. Jest on gotowy do pomocy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. Consierga można poprosić w zasadzie o wszystko – pomoże w znalezieniu opiekunki do dziecka, zamówieniu wizyty hydraulika, w kupnie biletów do kina czy zarezerwowaniu stolika w restauracji.

 

 – Kiedyś zadzwonił do nas klient i poprosił o usunięcie kuny, która spacerowała po jego ogrodzie. Inny zażyczył sobie w środku nocy, by zorganizować mu salę koncertową, bo naszła go ochota pograć na fortepianie, a jeszcze inny zanucił konsultantowi piosenkę i poprosił o ustalenie jej tytułu i wykonawcy – opowiada Iwona Żelazny z Noble Consierge.

 

Spełni także bardziej wyszukane życzenia, jak zorganizowanie wycieczki dookoła świata, przyjęcia na plaży w Dominikanie czy spotkania z gwiazdą w Cannes. Consierge zawsze będzie również wiedział, co ciekawego dzieje się w mieście, w kraju, czy na świecie. Podpowie, gdzie warto iść na kolację, gdzie można odpocząć, co trzeba zobaczyć i gdzie należy się pokazać.

Ale to nie jedyne bonusy, jakie daje najbardziej elitarna karta kredytowa. Jej posiadacze korzystają także z wielu programów rabatowych i partnerskich. Na przykład klienci Multibanku mogą liczyć na zniżki nawet do 50 – 55 proc. przy zakupie luksusowych marek albo otrzymać 5 proc. zwrotu wydatków poniesionych na zakup biletów lotniczych. W Citi Handlowym w ramach Programu A La Carte można uzyskać zniżki w najlepszych polskich restauracjach, hotelach lub spa. Można również skorzystać ze zniżek w prywatnych klinikach, galeriach sztuki czy najlepszych winiarniach.

Kolejnym dodatkiem jest również bogaty pakiet ubezpieczeń, najczęściej darmowych. W przypadku MasterCard jest to pakiet World Signia, w skład którego wchodzą między innymi: pokrycie kosztów hospitalizacji za granicą i wydatków medycznych do kwoty nawet 7,5 mln euro, ubezpieczenie OC do 1,5 mln euro czy ubezpieczenie wypadkowe na maksymalną sumę wynoszącą 560 tys. euro. Właściciele ekskluzywnych kredytówek mają zapewnioną m.in. organizację niespodziewanego powrotu do kraju, pomoc w zorganizowaniu skradzionych dokumentów, jak również dostarczenie niezbędnych leków, transport medyczny oraz pokrycie kosztów obsługi prawnej lub wpłatę kaucji. Natomiast dla tych, którzy lubią luksus i dużo podróżują, najbardziej elitarne karty zapewniają dostęp do ponad 600 saloników VIP-owskich na lotniskach na całym świecie.

Siedmiocyfrowy limit kredytowy, całodobowa pomoc osobistego asystenta, czy bogaty pakiet ubezpieczeniowy są dostępne tylko dla bardzo wąskiej grupy osób. Większość pytanych banków nie ujawnia informacji o liczbie klientów korzystających z czarnych kart, ale ich przedstawiciele podkreślają, że ze względu na wysokie wymagania ich otrzymania, jest ona niewielka. Na dowód tego w Raiffeisen Banku, jedynym, który zdecydował się na przekazanie takich danych, kartę MasterCard World Signa posiada nieco ponad 400 klientów.

 

 Martyna Sarniak


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites