Centrum Usług Bankowych Marcin Czugan Dyrektor Departamentu Prawno - Legislacyjnego - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Wywiad / Marcin Czugan Dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego

Marcin Czugan Dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego 0

Marcin Czugan Dyrektor Departamentu Prawno - Legislacyjnego
W cyklu informacyjnym pragniemy Państwu przedstawić prelegentów Konferencji Finanse w Internecie. Wywiad z Marcinem Czuganem – Dyrektorem Departamentu Prawno – Legislacyjnego.

 

Czym są alternatywne metody rozstrzygania sporów?

 

ADR – Alternative Dispute Resolution, czyli alternatywne metody rozstrzygania sporów. Jest to nazwa tzw. pakietu, który składa się się z Dyrektywy w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów (ADR) uchwalonej w dniu 21 maja 2013 r. oraz Rozporządzenia w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów (ODR).

 

Jak sama nazwa wskazuje to sposób rozstrzygnięcia sporu z konsumentem nie angażujący aparatu wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska definiuje ADR jako system jako zapewnienie konsumentowi dostęp do prostych, skutecznych, szybkich i tanich sposobów rozstrzygania sporów krajowych i transgranicznych wynikających z umów sprzedaży lub umów świadczenia usług.

 

Jak działa ADR?
 
Z założenia system działa w ten sposób, iż konsument który wchodzi w spór z przedsiębiorcą dotyczący umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie konkretnej usługi zwraca się do podmiotu ADR, do którego przystąpił przedsiębiorca z żądaniem rozstrzygnięcia sporu wynikłego dla tle tej umowy. Sposób zorganizowania samego podmiotu ADR jest już jednak regulowany przez konkretne wewnętrzne przepisy powołujące ten podmiot. Może on być zorganizowany w ten sposób, że w jego skład wchodzą przedstawiciele przedsiębiorcy i organizacji konsumenckiej lub spór rozstrzyga jedna wybrana osoba fizyczna, która powinna być mianowana przez ciało kolegialne złożone z równej liczby przedstawicieli organizacji konsumenckich i przedstawicieli przedsiębiorcy. Istotne jest to, iż osoby rozstrzygające spór ADR nie mogą pracować na rzecz przedsiębiorcy, organizacji zawodowej lub stowarzyszenia branżowego, do których należy dany przedsiębiorca.

 

Jakie korzyści wynikają z pozasądowego rozstrzygania sporów? Jak ADR może wpłynąć na relacje firmy  z klientami?

 

Obserwujemy, że dostępność do rzetelnie, dobrze zorganizowanego ADR jest postrzegana jako element przewagi konkurencyjnej firm implementujących to rozwiązanie. Klient, który korzysta z usług przedsiębiorcy będzie zainteresowany informacją, czy dana firma należy do systemu ADR, jak zorganizowany jest ten system u tego przedsiębiorcy. Ponadto sam system stwarza możliwość uniknięcia przez konsumenta i przedsiębiorcę konieczności prowadzenia długotrwałego i kosztownego sporu sądowego, który czasami niepotrzebnie angażuje strony.

 

Marcin Czugan

Marcin CzuganUkończył Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Od października 2012 roku radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Swoją pracę zawodową rozpoczynał w Kancelarii Radców Prawnych PATRON s.c. w Gdańsku, gdzie zajmował się kompleksową obsługą przedsiębiorstw. W czerwcu 2010 r. rozpoczął współpracę z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, w której odpowiada za przebieg procesu legislacyjnego na poziomie polskim i europejskim, a od stycznia 2014 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Prawno – Legislacyjnego. Członek Komitetu Prawno – Politycznego Eurofinas (European Federation of Finance House Associations) z siedzibą w Brukseli oraz Zespołu roboczego ds. kredytu konsumenckiego EBIC (European Banking Industry Committee). Jest autorem artykułów z zakresu prawa europejskiego, prawa cywilnego, administracyjnego i ochrony konsumentów. Brał aktywny udział w procesie implementacji m.in. Dyrektywy o Kredycie Konsumenckim, Dyrektywy w sprawie VAT i innych regulacji dedykowanych rynkowi finansowemu. Obecnie łączy pracę w obszarze stanowienia prawa z jego stosowaniem w praktyce.

One thought on “Marcin Czugan Dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego

  1. Pingback: Konferencja Finanse w internecie – podsumowanie - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites