Centrum Usług Bankowych Trendy w polskim sektorze bankowym w 2014 roku - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Trendy w polskim sektorze bankowym w 2014 roku

Trendy w polskim sektorze bankowym w 2014 roku 0

Trendy w polskim sektorze bankowym w 2014 roku

Rozwój płatności mobilnych, lepiej oprocentowane lokaty, nagradzanie aktywnych klientów – prognozy pozwalają przypuszczać, że 2014 rok upłynie pod znakiem korzystnych dla klientów zmian w sektorze bankowym. Na rynku dalej ma dochodzić do fuzji, a na nich klienci też mogą zyskać.

 

W minionym roku w polskiej bankowości dominowały niskie stopy procentowe, rozwijał się system nowoczesnych płatności, postępowała konsolidacja banków. Jak pisała agencja Standard&Poor’s w raporcie „Prognoza dla polskiego sektora bankowego w 2014 roku: Spodziewane pomyślne perspektywy wraz z ustępowaniem presji rynkowych oraz wewnętrznych”, silne fundamenty polskiego sektora bankowego pozwoliły nam stawić czoła zmieniającej się sytuacji na rynkach finansowych. Zdaniem Standard&Poor’s długoterminowe perspektywy wzrostu rodzimych banków wyglądają obiecująco. Powód? W porównaniu z innymi krajami UE, w Polsce występuje niski poziom pośrednictwa finansowego oraz rośnie PKB w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca.


 

 

Przywileje, zysk z lokat i lepsze ceny?

Analiza minionych miesięcy daje podstawy do prognozowania przyszłej sytuacji w polskim sektorze bankowym. Eksperci przewidują, że jeśli o klienta nie będzie można powalczyć korzystniejszą ceną usług, banki mogą sięgać po system przywilejów. Popularne programy moneyback, gwarantujące zwrot części kwot transakcji dokonywanych kartami płatniczymi, mogą ewoluować w kierunku ograniczenia jedynie do najbardziej lojalnych klientów. Banki z ofertą rekompensowania transakcji kartą mogą tworzyć systemy premiowe tylko dla wybranych osób, najbardziej przywiązanych do danej instytucji (o czym zadecyduje liczba dokonanych transakcji).

Prognozowana na połowę 2014 roku podwyżka stóp procentowych może z kolei przyczynić się do wzrostu oprocentowania lokat bankowych – będących obecnie na niskim poziomie. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe, klienci deponujący swoje oszczędności w lokatach mogą liczyć na większe zyski z ich tytułu. Korzyści może przynieść też rozwój płatności mobilnych. Dalsza rywalizacja banków o upowszechnienie konkretnych standardów może zaowocować większą konkurencyjnością ofert i lepszymi cenami.

Konsolidacja – z korzyścią dla klientów

We wspomnianym raporcie agencji ratingowej Standard&Poor’s przypomniano, że w ciągu ostatnich dwóch lat w polskim sektorze bankowym miało miejsce kilka istotnych fuzji oraz przejęć. Dało to jego autorom podstawy do przewidywania, że rynek finansowy nadal będzie się konsolidował. Prognozy Standard&Poor’s potwierdził pod koniec stycznia Deutsche Bank, w ramach którego połączyły się Deutsche Bank Polska S.A. i Deutsche Bank PBC S.A., tworząc jeden uniwersalny Deutsche Bank Polsk S.A. Skonsolidowany Deutsche Bank, z aktywami na poziomie 35 mld zł, należy dziś do najbardziej liczących się instytucji finansowych w kraju. Oferuje profesjonalne doradztwo, najwyższy standard obsługi i usługi dostosowane do dynamicznie zmieniającej się gospodarki i rynku finansowego.

 

– Chcemy utrzymać pozycję lidera w zakresie doradztwa przy największych transakcjach w Polsce. Naszym celem jest też systematyczne zwiększanie udziału w zakresie bieżącej obsługi transakcyjnej zarówno klientów korporacyjnych i indywidualnych, jak też firm – przekonuje dr hab. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska S.A. – W zakresie bankowości detalicznej główną strategią pozostaje model bankowości doradczej. W 2014 roku chcemy budować przewagę konkurencyjną przede wszystkim w oparciu o jedną z najszerszych na rynku ofert produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych, pożyczki gotówkowe dla klientów zamożnych oraz produkty transakcyjne i kredytowe dla firm – wylicza szef skonsolidowanego w styczniu Deutsche Bank Polska.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites