Centrum Usług Bankowych Szef parabanku podany do sądu - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Szef parabanku podany do sądu

Szef parabanku podany do sądu 0

Szef parabanku podany do sądu

Przed sądem stanie wkrótce prezes spółki Nova New – Robert Ch.. Jest oskarżony o oszustwa na łączną kwotę prawie 570 tys. zł.

 

 

Według prokuratury spółka Nova New prowadziła nielegalną działalność bankową od kwietnia do września 2012 r. m.in. w Katowicach i Warszawie. W tym czasie 52 klientów tej firmy straciło 568 tys. zł.  Według ustaleń śledztwa ofiarami tej firmy padły 52 osoby. “Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia w tej sprawie” – poinformowała dzisiaj rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.


 

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło zawiadomienie urzędu skarbowego, który przeprowadził w spółce kontrolę. Robert Ch. nie miał zezwolenia KNF na prowadzenie działalności w formie banku. Jego firma prezentowała swoją ofertę na stronach internetowych. Według ustaleń śledztwa, prezes przyjmował od klientów pieniądze, które miały być inwestowane w pożyczki krótkoterminowe. Były to bardzo zróżnicowane kwoty – od 60 do prawie 80 tys. zł. Spółka obiecywała, że podczas obowiązywania umowy wypłacany będzie inwestorom zysk, a po jej wygaśnięciu będzie zwracany również kapitał.

 

– Przykładowo przy zainwestowaniu kwoty 10 tys. zł inwestor miał otrzymywać pieniądze w 18 ratach po 600 złotych każda. Jedynie na początku spółka wywiązywała się z zawartych umów. Następnie zaprzestała dokonywania wypłat i nie zwracała inwestorom pieniędzy – tłumaczyła Zawada-Dybek.

 

Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. W przeszłości był karany za oszustwo, przywłaszczenia mienia oraz za prowadzenie działalności parabankowej. Obecnie odbywa karę pozbawienia wolności za wcześniejsze przestępstwa, więc nie zastosowano wobec niego środka zapobiegawczego. Teraz grozi mu następna kara – nawet do 15 lat więzienia.

To kolejna taka sprawa, którą zajmują się katowiccy prokuratorzy. Np. we wrześniu ubiegłego roku oskarżyli oni o prowadzenie działalności bankowej bez zezwoleń i oszustwo na łączną kwotę 167 tys. zł szefa innej spółki – Grand Capital. W całym 2012 roku w tamtych rejonach zarejestrowano 11 postępowań dotyczących prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia. Część tych spraw zakończyła się aktami oskarżenia, natomiast część prokuratura umorzyła, nie dopatrując się przestępstwa.

 Martyna Sarniak


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites