Centrum Usług Bankowych Chcesz zarobić? Zainwestuj w plansze komiksowe - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Chcesz zarobić? Zainwestuj w plansze komiksowe

Chcesz zarobić? Zainwestuj w plansze komiksowe 0

Chcesz zarobić. Zainwestuj w plansze komiksowe

Wraz z początkiem lat 90. komiksy przestały być tylko formą rozrywki dominującą wśród dzieci i młodych ludzi. Dzięki zainteresowaniu zachodnich domów aukcyjnych, zaczęto je postrzegać jako sztukę przez duże S, na której można nieźle zarobić. Szczególnie inwestując w oryginalne plansze, ręcznie rysowane przez autorów komiksów. W Polsce rynek komiksowy dopiero raczkuje, ale jego potencjał jest ogromy.

 

 

Najbardziej intratnym rynkiem oryginalnych plansz komiksowych są oczywiście Stany Zjednoczone, gdzie od lat funkcjonują specjalistyczne sklepy z komiksami, a ceny prac na aukcjach potrafią sięgnąć poziomu nawet kilkuset tysięcy złotych za sztukę. Niewątpliwym rekordzistą jest tutaj zbiór rysunków z Supermanem w roli głównej, którą sprzedano za 2,89 mln dolarów, podczas gdy pierwotne wydanie z 1938 roku kosztowało zaledwie 10 centów. Drugie miejsce z kwotą 2,57 mln dolarów zajmuje „Batman”, wydany po raz pierwszy w 1939 roku, którego twórcą jest Frank Miller. Podium zamyka okładka „Tintin”, za którą nowy właściciel zapłacił 1,6 mln dolarów.

Nazwisko autora planszy oraz popularność danego komiksu to podstawowe wyznaczniki cen w tym sektorze. Jeszcze kilka lat temu plansze do wewnętrznych stron komiksów „Hellboy” kosztowały blisko 600 dolarów. Obecnie, aby stać się ich właścicielem, trzeba mieć co najmniej 2 tys. dolarów w kieszeni.

Obok dobrze funkcjonującego rynku amerykańskiego, który jest mocno osadzony w popkulturze, prężnie działa także rynek francusko-belgijski (tzw. frankofoński) mający bardziej artystyczny charakter. Na europejskim poletku najbardziej zaangażowanymi w sprzedaż dzieł komiksowych są takie duże domy aukcyjne jak Bud Plant’s, Christie’s, Howard Lowery czy Heritage.


 

W Polsce rynek oryginalnych plansz autorów komiksów jest na etapie raczkowania. Z jednej strony obejmuje on klasykę, czyli dzieła Janusza Christy – autora komiksu „Kajtek i Koko”, Papcia Chmiela (Henryk Jerzy Chmielewski) – ojca Tytusa, Romka i A’Tomka, oraz tytuły „Kapitan Żbik” i „Kapitan Kloss”. Z drugiej nie brakuje prac młodych artystów. Również na arenie międzynarodowej dobrze znane są takie nazwiska jak Rosiński czy Kudrański.

Doczekaliśmy się także pierwszego specjalistycznego sklepu skupionego na sztuce komiksu – ArtKomiks i galerii, a w lutym dom aukcyjny Desa zorganizował pierwszą aukcję, której przedmiotem były wyłącznie oryginalne plansze komiksowe.

Wzrost zainteresowania sztuką komiksu przekłada się na wyższe wyceny prac. Nowy właściciel planszy okładkowej „Kajtek i Koko – Zwariowana Wyspa 2” zapłacił za nią 22 tys. zł, podczas gdy w 2013 roku w sklepie ArtKomiks poszła za 4 tys. zł.

 

Sylwia Stwora


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites