Centrum Usług Bankowych Rynek funduszy zdaniem Anny Stanek - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Wywiad / Rynek funduszy zdaniem Anny Stanek

Rynek funduszy zdaniem Anny Stanek 0

Rynek funduszy zdaniem Anny Stanek

W dzisiejszym wydaniu naszego magazynu rozmawiamy z ekspertem rynku funduszy inwestycyjnych. Anna Stanek – założyciel i Prezes platformy inwestycyjnej www.netfund.pl odpowiada na pytania naszych czytelników.

 

 

Rynek kapitałowy ciągle się zmienia, a zarządzający funduszami prześcigają się w pomysłach na pomnażanie środków swoich klientów. Jakie nowe trendy możemy zaobserwować w ofercie krajowych TFI?

-Rzeczywiście rynek funduszy jest bardzo dynamiczny. W ostatnim czasie wyraźnie widać, iż coraz większą popularność zyskują fundusze inwestujące w alternatywne klasy aktywów. Po funduszach hedgingowych, szczególnie modnych w okresie ostatniej bessy, przyszedł czas na fundusze inwestujące w sektorze infrastruktury i informatyki czy zmian klimatycznych. Możemy śmiało stwierdzić, iż jest to efektem rosnącej wiedzy inwestorów, którzy samodzielnie inwestując, pamiętają o dywersyfikacji środków. Coraz rzadziej wybierane są fundusze mieszane (stabilnego wzrostu czy zrównoważone), na rzecz samodzielnie budowanych portfeli, do których dobierane są różne instrumenty finansowe.


 

Wspomina Pani o agresywnym inwestowaniu, a co TFI oferują klientom dużo bardziej ostrożnym, którzy niechętnie podejmują ryzyko?

-Dla osób szukających alternatywy do lokat bankowych z wyższą stopą zwrotu, polecane są fundusze obligacji korporacyjnych. Jeśli szukamy natomiast nowych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na inwestycje na szeroko pojętym rynku wierzytelności. Tutaj niekwestionowanym liderem w ostatnim czasie są fundusze inwestycyjne zamknięte, które inwestując w portfele wierzytelności, nie będące skorelowanymi z rynkiem kapitałowym pozwalają inwestorom osiągać stabilne, przewidywalne zyski przy minimalnym ryzyku.

 

Umówmy się, że już wiemy jakie fundusze wybrać do naszego portfela. Pojawia się kolejne pytanie. Kiedy zacząć inwestować? Skąd mamy wiedzieć, że wybrany przez nas moment na rozpoczęcie inwestycji jest trafny?

-To świetnie pytanie, na które nikt tak naprawdę nie zna odpowiedzi. Warren Buffet powiedział kiedyś, że: „jedyny pożytek z prognostyków polega na tym, iż na ich tle dobrze wypadają wróżbici”. Nie sposób się z nim nie zgodzić, zatem po prostu inwestujmy w sposób ciągły. Należy dopasowywać skład naszego portfela do sytuacji rynkowej, oczekiwanej stopy zwrotu i tolerancji ryzyka. Nie ma sensu czekać na dołek, licząc na najtańsze zakupy. Dobrym rozwiązaniem jest także systematyczne lokowanie. Już niewielkie sumy regularnie inwestowane na rynku kapitałowym, dadzą w przyszłości zadowalające efekty.

 

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Na polskim rynku funduszy inwestycyjnych mamy do wyboru kilkadziesiąt TFI. Na co zwracać uwagę podczas wyboru tego konkretnego,  z którym przynajmniej na jakiś czas będziemy związani?

-Trudno tutaj podać jeden najważniejszy element. Moje prywatne doświadczenia pokazują, iż warto śledzić historię zatrudnienia – karierę – zarządzających, którzy to faktycznie mają wpływ na strukturę portfela danego funduszu. W Internecie dostępne są szczegółowe informacje na temat osiąganych przez nich wyników na przestrzeni wielu lat, podczas pracy w nierzadko kilku TFI. Jak w każdym biznesie najważniejsi są ludzie, zatem przed wyborem inwestycji warto poświęcić chwilę na lekturę karty funduszu czy Kluczowych Informacji dla Inwestorów (tzw. KIID), a nie sugerować się jedynie stopą zwrotu za ostanie 6 czy 12 miesięcy.

 

anna stanek.Anna Stanek

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, kierunek Finanse i Bankowość. Związana z rynkiem finansowym od ponad 10 lat. Karierę zawodową rozpoczęła w 2004r., specjalizując się w bankowości prywatnej i obsłudze segmentu klientów zamożnych. Od wielu lat aktywnie inwestuje na rynku kapitałowym. Jest także członkiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidulanych.

Od 2011 r. Prezes Zarządu Netfund.pl sp. z o.o. – innowacyjnej platformy transkacyjnej zajmującej się dystrybucją funduszy inwestycyjnych renomowanych TFI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites