Centrum Usług Bankowych Rzeczywistą przyczyną kryzysu jest model państwa socjalnego - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Wywiad / Rzeczywistą przyczyną kryzysu jest model państwa socjalnego

Rzeczywistą przyczyną kryzysu jest model państwa socjalnego 0

Banking Magazine Piotr Lonczak

Przepytaliśmy dziś Pana Piotra Lonczaka z Bankier.pl, panelistę Debaty Inwestycyjnej Wrocław 2014 odnośnie obecnej sytuacji gospodarczej w Europie. Co nam powiedział? Przeczytajcie oraz wysłuchacie poniżej.

1. Czy wybory do Parlamentu Europejskiego wpłyną na gospodarczą sytuację Polski w UE?

Rezultat wyborów do Parlamentu Europejskiego oddaje niechęć Europejczyków do obecnej sytuacji gospodarczej. Wyborcy wysłali do PE przedstawicieli radykalnych partii z lewej i prawej strony. To sygnał, że już najwyższa pora na zdecydowaną odpowiedź na rekordowo wysokie bezrobocie i stagnację PKB. Możemy oczekiwać, że obecne siły polityczne z uwagi na możliwość utraty władzy zdecydują się odejść od polityki oszczędności w kierunku do polityki aktywnego pobudzania wzrostu. Decyzja EBC o bezprecedensowym złagodzeniu polityki pieniężnej (ujemna stopa depozytowa i zapowiedź uruchomienia QE) oddaje zwrot w polityce gospodarczej Europy. Z polskiej perspektywy przeznaczenie więcej środków na stymulowanie wzrostu to bardzo dobra wiadomość, bo UE i strefa euro to najważniejsi partnerzy gospodarczy naszego kraju.

2. Jakie kroki w sprawie polityki monetarnej może podjąć EBC (Europejski Bank Centralny)? Czy w razie braku jakichkolwiek działań faktycznie Europie grozi deflacja?

EBC zdecydował o bezprecedensowym złagodzeniu polityki pieniężnej – wprowadził ujemną stopę depozytową i zapowiedział uruchomienie skupu aktywów (QE) na wzór amerykański lub brytyjski. Oficjalnym argumentem za zastosowaniem tych działań było niebezpieczeństwo nadejścia deflacji, która jest postrzegana jako jedno z największych zagrożeń dla gospodarki. Jednak za fasadowym uzasadnieniem kryje się chęć pobudzenia gospodarki i walki z bezrobociem  – działań do których EBC nie ma mandatu. Jednak wyniki wyborów do PE pokazały, że Europejczycy nie mają już ochoty czekać na lepsze czasy i domagają się przyśpieszenia działań, a najlepszym rozwiązaniem w takich okolicznościach jest stymulowanie gospodarki tanim kredytem. Zastosowanie podobnych środków jest jednak krótkowzroczne, bo nigdy w historii nie zdołano trwale pobudzić wzrostu i obniżyć bezrobocia przy pomocy dodruku pieniądza.

3. Czy Polska odczuje skutki funkcjonowania na pograniczu strefy euro i powstającej Unii Euroazjatyckiej?

Polacy są niechętni przyjęciu euro. Wspólna waluta została bowiem obarczona odpowiedzialnością za wywołanie kryzysu finansów publicznych. Jest to jednak błędna percepcja – rzeczywistą przyczyną kryzysu jest model państwa socjalnego, którego funkcjonowanie jest nie do uniesienia przez gospodarkę. Podobne kryzysy bankowe i załamania finansów publicznych miały miejsce w historii przed istnieniem euro. Mimo to Polacy patrząc na doświadczenia krajów takich jak Grecja czy Irlandia boją się, że nasz kraj pójdzie podobną drogą. Podobne problemy są jednak bardzo proste do uniknięcia, jeżeli politycy będą prowadzić rozsądną politykę fiskalną. Natomiast jeżeli nie zdołamy przyjąć euro – czyli stać się w pełni częścią zintegrowanej europejskiej gospodarki – to skażemy się na marginalizację. W obliczu formowania unii gospodarczej na wschodzie pozostawanie pomiędzy dwoma olbrzymimi blokami gospodarczymi jest złym rozwiązaniem dla Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites