Centrum Usług Bankowych Polska powinna zdecydowanie dążyć do strefy Euro zamiast strefy Rubla - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Wywiad / Polska powinna zdecydowanie dążyć do strefy Euro zamiast strefy Rubla

Polska powinna zdecydowanie dążyć do strefy Euro zamiast strefy Rubla 0

Albert Rokicki

Zdaniem Alberta Rokickiego, “Polska powinna zdecydowanie dążyć do strefy Euro zamiast strefy Rubla.”

Więcej przeczytacie w wywiadzie z Albertem Rokickim, autorem serwisu o tematyce inwestycyjnej longterm.pl

1. Czy wybory do Parlamentu Europejskiego wpłyną na gospodarczą sytuację Polski w UE?

Nie, bo chociaż znaczące poparcie uzyskali eurosceptycy, to zasadniczo będzie utrzymane status quo. Dalszy napływ funduszy unijnych jest niezagrożony, tym bardziej że sytuacja w samej UE się stopniowo poprawia.

2. Jakie kroki w sprawie polityki monetarnej może podjąć EBC (Europejski Bank Centralny)? Czy w razie braku jakichkolwiek działań faktycznie Europie grozi deflacja?

Nie uważam żeby Europie groziła deflacja. Liczę się z przejściowym spadkiem cen surowców na czele z ropą naftową i gazem, ale to byłoby tylko i wyłącznie korzystne zarówno dla firm produkcyjnych, jak i zwykłych konsumentów. EBC zdecydował się na kolejny program LTRO oraz obniżył stopę procentową do symbolicznego poziomu 0,15% oraz dodatkowo wprowadził ujemną stopę depozytową dla banków czyli że będą one od teraz karane za pasywność i przetrzymywanie gotówki. Zmusi to do zwiększenia akcji kredytowej i inwestycji europejskich instytucji, nawet kosztem przyszłej wyższej inflacji.

3. Czy Polska odczuje skutki funkcjonowania na pograniczu strefy euro i powstającej Unii Euroazjatyckiej?

Wszystko zależy jak ułożymy sobie stosunki z obiema strefami. Oczywiście uważam że Polska powinna zdecydowanie dążyć do strefy Euro zamiast strefy Rubla, tym niemniej musimy kontynuować biznesową współpracę z Rosjanami. Cytując Aleksandra Guzowatego “możemy ich nie lubić, ale handlować z nimi trzeba”. Pomimo negatywnego sentymentu wobec Rosji i napiętej sytuacji dyplomatycznej biznes powinien dalej traktować naszych wschodnich sąsiadów jako poważnego i perspektywicznego partnera handlowego.

 

W

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites