Centrum Usług Bankowych Skarbówka i jej detektywistyczne metody kontrolowania służbowych aut - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Skarbówka i jej detektywistyczne metody kontrolowania służbowych aut

Skarbówka i jej detektywistyczne metody kontrolowania służbowych aut 0

Skarbówka i jej detektywistyczne metody kontrolowania służbowych aut

Sobotnie popołudnie. Parking przed centrum handlowym. Do jednego z samochodów z niewielkim napisem reklamowym na tylnych drzwiach podchodzi mężczyzna, pieczętuje drzwi pojazdu i odchodzi. Po chwili zjawia się kierowca auta, a przy jego boku staje ów mężczyzna i zaczyna wypytywać o charakter samochodu – prywatny czy firmowy oraz cel podróży – służbowy czy osobisty. Brzmi jak scena z filmu, ale to autentyczne zdarzenie, które, jak informuje Puls Biznesu, staje się standardowym sposobem urzędników skarbówki na sprawdzenie, czy zgodnie z deklaracją wykorzystujemy samochody firmowe jedynie w celach służbowych. Jeśli zostaniesz złapany na gorącym uczynku, zapomnij o odliczeniu VAT.

 

Przez ostatnie lata dość popularnym obrazkiem stały się niespodziewane wizyty urzędników skarbówki przed i po weekendzie, czyli zwykle w piątki i poniedziałki. Kontrolerzy przychodzili pod siedzibę przedsiębiorstwa szykującego się do zakończenia dnia pracy i liczyli pojazdy stojące na parkingu. Gdy ich liczba nie zgadzała się ze złożoną deklaracją – zaczynało się wypytywanie pracowników oraz przedsiębiorcy o możliwość wykorzystywania auta do celów prywatnych. Przyznanie się do winy kończyło się grzywną nakładaną na właściciela oraz podatkiem dochodowym, do którego zapłacenia zobowiązany był pracownik, gdyż skarbówka traktuje prywatne użytkowanie firmowych samochodów jako dodatkową pensję. Stawka była uzależniona od wysokości cen obowiązujących w danej miejscowości za wynajem identycznego auta na określony czas.


 

Wraz ze zmianą przepisów, która nastąpiła 1 kwietnia tego roku, inne są też metody tropienia nieuczciwych przedsiębiorców i ich pracowników. Zgodnie ze zmianami, aby odliczyć pełny VAT, należy wykluczyć możliwość używania pojazdu w celach prywatnych. Za złamanie uprawnień do 100-procentowego odliczenia VAT, kara wynosi 720 stawek dziennych.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów w rozmowie z pb.pl, kontrole podatkowe są prowadzone zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej oraz ordynacją podatkową. Dodaje też, że przedsiębiorcy mogą tworzyć regulaminy odnośnie korzystania firmowych samochodów czy stosować umowy garażowania określające miejsce przechowywania samochodu w miejscu zamieszkania pracownika, dzięki którym może on legalnie dojeżdżać nim do pracy i wracać do domu.

Z drugiej strony, warto podkreślić, że standardowo, przed kontrolą skarbową urzędnik powinien poinformować o niej przedsiębiorcę, a także wylegitymować się, jednak nowe przepisy nie są precyzyjne w zakresie czynności poprzedzających sprawdzenie podatnika.

 

Sylwia Stwora


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites