Centrum Usług Bankowych Co zamiast kredytu? Finansowanie społecznościowe - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Co zamiast kredytu? Finansowanie społecznościowe

Co zamiast kredytu? Finansowanie społecznościowe 0

Co zamiast kredytu Finansowanie społecznościowe

Projekt biznesowy, kulturalny, technologiczny, akcja społeczna lub charytatywna, a może innowacyjny start-up? Jeśli w głowie zrodził Ci się ciekawy pomysł, ale na drodze do jego realizacji stoi brak funduszy, wcale nie musisz zadłużać się w banku czy firmie pożyczkowej. Skorzystaj z hojności innych, stawiając na crowdfunding.

 

Z założenia crowdfunding, inaczej finansowanie społecznościowe, służy pozyskaniu środków potrzebnych do realizacji przedsięwzięcia poprzez otrzymywanie dużej liczby wpłat na mniejsze i większe kwoty od osób, które są zainteresowane wsparciem danego projektu. Jest to taka forma pożyczki, tyle, że nie musisz jej zwracać. Jednak swoim dobroczyńcom możesz odwdzięczyć się na różne sposoby, np. proponując im udział w zyskach, oficjalnie dziękując w trakcie imprezy charytatywnej, podarowując wydaną dzięki nim płytę, wręczając bilet na spektakl czy oferując zniżkę na zakupy w uruchomionym e-sklepie.


W Polsce finansowanie społecznościowe dopiero raczkuje, jednak nasze zainteresowanie taką formą inwestycji czy dobroczynności dynamicznie wzrasta, o czym świadczy chociażby to, że miesięcznie na różnego typu przedsięwzięcia jesteśmy gotowi przeznaczyć nawet 500 tys. zł. Sama platforma polakpotrafi.pl, która działa od 2011 roku i skupia obecnie ¾ rynku, w ciągu miesiąca umożliwia realizację blisko 30 projektów o łącznym koszcie 300-400 tys. zł. W sumie, przez 3 lata działania, udało się sfinansować 975 projektów, z czego największy zebrał 97,877 zł. Średnio inicjatorzy uzyskują 131 proc. zakładanej kwoty. Wśród innych platform crowdfundingowych warto wymienić bestfund.pl, wspieramto.pl, siepomaga.pl czy crowdfunding.pl.

Co ważne, crowdfunding jest bezpieczny, ponieważ w momencie, gdy inicjator przedsięwzięcia nie zbierze potrzebnej mu sumy, podarowaną kwotę otrzymujemy z powrotem. Gwarantuje to Ministerstwo Gospodarki oraz ustawa o zbiórkach publicznych, która po zmianach wyraźnie podkreśla, że finansowanie społecznościowe, w przeciwieństwie do zbiórki publicznej, nie musi wiązać się z inwestycją w cel publiczny. Co więcej, w lipcu ponownie zmienią się przepisy odnośnie tego, że do zbierania pieniędzy nie będzie potrzebna zgoda państwa – obecnie wymagane jest specjalne pozwolenie, o które muszą ubiegać się właściciele platform crowfundingowych.

Także Giełda Papierów Wartościowych zauważyła potencjał crowdfundingu i razem z miastem stołecznym Warszawą i Aulą Polską (inicjatywa non-profit, działająca na rzecz promocji kultury przedsiębiorczości technologicznej), zamierza uruchomić program Warsaw Startup Space. Głównym celem projektu jest wspieranie młodych ludzi w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań poprzez pozyskiwanie pieniędzy na realizację pomysłów oraz pomoc w rozwoju biznesu.

 

Sylwia Stwora


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites