Centrum Usług Bankowych Proponowane zmiany ustawy hazardowej - komu przyniosą korzyści? - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Proponowane zmiany ustawy hazardowej – komu przyniosą korzyści?

Proponowane zmiany ustawy hazardowej – komu przyniosą korzyści? 0

ustawa antyhazardowa

Ustawa antyhazardowa z listopada 2009 r. jest uważana przez wielu za bubel. W zamierzeniu miała przynieść większe dochody dla Państwa i załatać nieszczelny system. W rzeczywistości okazało się jednak zupełnie inaczej.

 

Wpływy z hazardu zamiast wzrosnąć, znacznie zmalały. Polskie przedsiębiorstwa trudniące się hazardem, zostały wyparte przez zagraniczne firmy, w związku z czym rozkwitła szara strefa. Do ustawy wprowadzono poprawki już w 2011 roku, jednak nie zadowoliły one grona zainteresowanych osób. Stąd rząd zamierza wprowadzić do ustawy nowe zmiany, tak, aby zadowolić właścicieli kasyn, środowisko sportowe i inne podmioty, a także by w końcu wzrosły zamierzone dochody Skarbu Państwa. Pomysłów na naprawę tej ustawy jest co najmniej cztery.

Resortowi finansów zależy naturalnie na zwiększeniu wpływów do Budżetu Państwa. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych przygotował gotowy projekt poprawek. Zakłada on m.in. zasady odpowiedzialnej gry – kasyno otrzyma nakaz informowania o zagrożeniach związanych z hazardem i możliwość ustawienia odpowiednich ograniczeń w stawkach i czasie gry. Projekt ten zakłada również ułatwienia dla osób organizujących loterie dobroczynne. Między innymi ułatwia przenoszenie loterii do internetu – na zasadzie audiotele. Poprawki te nie spotkały się jednak z entuzjazmem ze strony branży, której zdaniem jest to tylko przypudrowanie dawnych błędów.

Na wprowadzenie swoich licznych poprawek liczy również główny gracz na polskiej scenie hazardowej – Totalizator Sportowy. Jest to podmiot, który zarówno w dziedzinie gier liczbowych, jak i loterii stanowi państwowy monopol. Firma ta postuluje o możliwość wprowadzenia swoich gier do sieci. Dałoby to naturalnie większe przychody dla państwa jak i samego Totalizatora. Praca nad projektami Resortu finansów, jak i Totalizatora Sportowego będzie wnikliwie badana przez Komisję Kultury Fizycznej pod kątem korzyści jakie daje społeczeństwu i dla Budżetu.

Swoją propozycję wystawia też poseł Platformy Obywatelskiej, Marcin Święcicki. Jego propozycja ma charakter prospołeczny – chodzi tutaj głównie o loterie fantowe z niskimi wygranymi. Dochód z nich płynący miałby zostać w całości przekazany na działalność statutową lub dobroczynną.

Ostatni już projekt nowelizacji wystawił Twój Ruch. Podważa on zasadność niektórych zapisów ustawy. Ich propozycja wydaje się jednak najtrudniejsza do wprowadzenia w życie, gdyż dotyczy dyskusyjnej organizacji turniejów pokera. Według posłów gra ta jest niesłusznie traktowana w ustawie jako twardy hazard, porównywalny z grą w ruletkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites