Centrum Usług Bankowych Obligacje nieatrakcyjne i zyskowne - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Fundusze Inwestycyjne / Obligacje nieatrakcyjne i zyskowne

Obligacje nieatrakcyjne i zyskowne 0

Obligacje nieatrakcyjne i zyskowne

Obligacje skarbowe nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem wśród posiadaczy oszczędności i inwestorów. Wartość tych papierów w portfelach Polaków wynosi zaledwie 4,2 mld zł. systematycznie się zmniejsza.

Jeszcze pod koniec 2012 r. sięgała ona 9,2 mld zł. Trudno tej tendencji się dziwić, patrząc na zmniejszające się oprocentowanie tych papierów. W sierpniu Ministerstwo Finansów obniżyło z 2,8 do 2,6 wysokość odsetek obligacji dwuletnich o stałym oprocentowaniu. Z 3,3 do 2,8 proc. w pierwszym okresie odsetkowym zmalało oprocentowanie papierów trzyletnich.

Zbigniew Kowalczyk, Zarządzający Funduszami

Gwałtowny odwrót od obligacji detalicznych rozpoczął się kilka miesięcy po pierwszej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednocześnie część pieniędzy popłynęła do funduszy papierów dłużnych. – uważa Zbigniew Kowalczyk.

O skali zainteresowania nimi świadczy fakt, że ulokowano w nich prawie dziesięciokrotnie więcej pieniędzy, niż w obligacjach detalicznych, choć na tę kwotę składają się nie tylko pieniądze indywidualnych inwestorów. Tego typu fundusze przynoszą atrakcyjne stopy zwrotu głównie w okresach łagodzenia polityki pieniężnej. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy sięgają one w przypadku większości funduszy od 5 do 8 proc. Fundusze o odpowiednio dobranym portfelu papierów osiągają dobre wyniki w każdych warunkach, pozwalając łączyć bezpieczeństwo lokowanych środków z atrakcyjnymi zyskami.

agiofundslogo

One thought on “Obligacje nieatrakcyjne i zyskowne

  1. Pingback: Raiffeisen Polbank sprzedaje obligacje na kwotę 500 mln zł - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites