Centrum Usług Bankowych Na celowniku 2600 punktów - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Na celowniku 2600 punktów

Na celowniku 2600 punktów 0

Na celowniku 2600 punktów

 

Indeks największych spółek najwyraźniej szykuje się do przetestowania poziomu 2600 punktów, powyżej którego znajdują się szczyty z pierwszych dni 2013 r. i połowy listopada 2013 r. oraz wcześniejszy, z kwietnia 2010 r. Stanowi on jednocześnie górne ograniczenie trwającego od kilku lat trendu bocznego, w którym WIG20 się porusza. W tym czasie udało mu się wyrwać z niego w górę jedynie na kilka miesięcy, od października 2010 r. do kwietnia 2011 r., gdy zbliżył się do 3000 punktów.


Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach możliwe jest powtórzenie scenariusza z tamtego okresu. Sprzyjać mu powinny działania Europejskiego Banku Centralnego i Rady Polityki Pieniężnej oraz przejściowy charakter spowolnienia gospodarczego w Europie i dobra na tym tle kondycja polskiej gospodarki. Czynniki ryzyka to rozwój sytuacji na Ukrainie oraz perspektywa rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed. W przypadku obu są szanse na przebieg wydarzeń korzystny dla rynków lub przynajmniej w miarę neutralny.

 


 

michał stanek

Przedtem jednak WIG20 musi pokonać 2600 punktów. Do tego brakuje już niewiele. O formie tego indeksu świadczy styl, w jakim w ciągu czterech tygodni zyskał 235 punktów, czyli 10 proc. Stało się to w warunkach niezbyt sprzyjających, czyli groźnych napięć za wschodnią granicą i słabych danych z gospodarki. Straszy trochę perspektywa korekty na amerykańskiej giełdzie, ale miejsca na nią jest odpowiednio dużo i w Nowym Jorku i w Warszawie, by nie zamykać drogi do kontynuacji wzrostów w najbliższych tygodniach.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że mimo narzekania na słabość małych i średnich spółek, indeks szerokiego rynku jest w jeszcze bardziej korzystnej sytuacji niż WIG20. Nie tylko przełamał on linię trendu spadkowego, ale znalazł się tuż pod szczytem z listopada ubiegłego roku.

 

agiofundslogo


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites