Centrum Usług Bankowych Na Gwiazdkę banki wydadzą na reklamę 0,5 miliarda złotych - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Marketing / Na Gwiazdkę banki wydadzą na reklamę 0,5 miliarda złotych

Na Gwiazdkę banki wydadzą na reklamę 0,5 miliarda złotych 0

Na-Gwiazdkę-banki-wydadzą-na-reklamę-05-miliarda-złotych

W IV kwartale 2014 roku polskie instytucje finansowe mogą wydać na reklamę nawet 0,5 mld złotych. Takie szacunki przedstawia raport opublikowany przez Instytut Monitorowania Mediów.


Zwyczajowo już banki mniej wydają na reklamę w III kwartale, przygotowując się do marketingowej ofensywy przez grudniowymi świętami. Cała branża przeznaczyła w III kwartale na reklamę 336 mln złotych. Analiza IMM wskazuje, że jest to o ok. 23 proc. mniej, niż w II kwartale.

Z podanej kwoty ponad połowa (178 mln zł) przypadła łącznie na 10 firm najwięcej przeznaczających na reklamę. Najaktywniejszym reklamodawcą w branży okazał się ING Bank, który w III kwartale wydał na ten cel 25 mln zł. Na drugim miejscu znalazł się Vivus (21,5 mln zł), zaś do pierwszej dziesiątki weszły także inne firmy udzielające szybkich pożyczek: Wonga i Provident. Ten fakt odróżnia III kwartał od pozostałych okresów w roku, gdyż to właśnie między lipcem i październikiem notuje się znaczny wzrost nakładów na reklamę ze strony firm pożyczkowych.

Łukas Jadaś z Instytutu Monitorowania Mediów podkreśla, że dla banków czołowym medium reklamowym wciąż jest telewizja. W III kwartale instytucje finansowe najchętniej reklamowały swe usługi w Polsacie, co kosztowało je łącznie 40 mln zł. W dalszej kolejności wybierały dwa kanały TVP (łącznie: 48,8 mln zł) i trzy kanały TVN (razem: 36 mln zł). Najwięcej środków, bo 10 mln zł, pochłonął jeden ze spotów PKO BP, który wyemitowano 3 tys. razy.

Promocja w stacjach radiowych kosztowała banki łącznie 24 mln zł. Najwięcej pochłonęła emisja w prywatnych stacjach, tj. w Radio ZET (2,1 mln zł) i RMF FM (1 mln zł). W prasie banki decydowały się głównie na reklamy w tygodnikach opinii i prasie kobiecej z wyższej półki, na co wydały łącznie 21 mln zł.


Dominik Balawender

One thought on “Na Gwiazdkę banki wydadzą na reklamę 0,5 miliarda złotych

  1. Pingback: NEWS24H.pl - Na Gwiazdkę banki wydadzą na reklamę 0,5 miliarda złotych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites