Centrum Usług Bankowych Komentarz głównego ekonomisty Deutsche Bank do decyzji RPP ws. stóp procentowych - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / Informacja prasowa / Komentarz głównego ekonomisty Deutsche Bank do decyzji RPP ws. stóp procentowych

Komentarz głównego ekonomisty Deutsche Bank do decyzji RPP ws. stóp procentowych 0

Komentarz głównego ekonomisty Deutsche Bank do decyzji RRP ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się dziś na obniżkę stóp procentowych. Komentarz w tej sprawie przygotował Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.
Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian na dzisiejszym posiedzeniu nie była zaskoczeniem, biorąc pod uwagę relatywnie dobre dane z gospodarki za październik – przede wszystkim wyższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń, w miarę stabilny wzrost sprzedaży detalicznej, rewizję w górę danych o PKB za II kw. oraz dobrą strukturę PKB w III kw. wskazującą na silniejszy popyt krajowy oraz silny wzrost PMI za listopad.

W świetle argumentacji Rady na posiedzeniu w listopadzie, trudno było spodziewać się, że RPP będzie chciała obniżyć stopy na dzisiejszym posiedzeniu. Przypomnijmy, że w listopadzie RPP nie zmieniła stóp, pomimo obniżenia ścieżki inflacji w projekcji NBP, oraz wskazała na wzrost gospodarczy jako ważniejszy wskaźnik dla Rady, niż nawet poglębiająca się deflacja, którą Rada uważa za spowodowaną czynnikami podażowymi, a więc mającymi mniejsze znaczenie dla polityki pieniężnej. Ostatnie sygnały płynące z RPP pokazują, że jest ona silnie podzielona i do momentu osiągnięcia większej spójności stanowisk, RPP będzie nadal obserwować napływające dane.

 

Arkadiusz Krześniak

deutsche

One thought on “Komentarz głównego ekonomisty Deutsche Bank do decyzji RPP ws. stóp procentowych

  1. Pingback: Inwestycja w elitarne fundusze - kolejna subskrypcja db Elity Funduszy XI_3 w Deutsche Bank - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites