Centrum Usług Bankowych Agencja Fitch: polskie banki odczują umocnienie franka szwajcarskiego, ale sobie poradzą - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Agencja Fitch: polskie banki odczują umocnienie franka szwajcarskiego, ale sobie poradzą

Agencja Fitch: polskie banki odczują umocnienie franka szwajcarskiego, ale sobie poradzą 0

Agencja Fitch polskie banki odczują umocnienie franka szwajcarskiego, ale sobie poradzą

Wezwania do uzupełnienia depozytu oraz wzrost aktywów ważonych ryzykiem spowodują, że w krótkiej perspektywie polskie banki odczują wzmocnienie szwajcarskiej waluty. Taką prognozę przedstawiła agencja Fitch, która oceniła perspektywy dla rodzimych banków.
Eksperci agencji Fitch uważają, że dla oceny ratingu banków, które posiadają znaczne portfele kredytów w CHF (m.in. Getin Bank, Bank Millennium, Noble Bank, BOŚ Bank, BZ WBK), istotne może być wezwanie do uzupełnienia depozytów dotyczących kontraktów swap walutowych. Instytucje te poprawiły od czasu kryzysu swoją płynność finansową, toteż powinny być w stanie wchłonąć zwiększoną liczbę wezwań.

W przypadku banków Getin i Millennium agencja Fitch szacuje, że wezwanie do uzupełnienia depozytów może sięgnąć do ok. 20 proc. dostępnej płynności.

Wzrost liczby aktywów ważonych ryzykiem może zmniejszyć wskaźnik CET1 banków, ale raczej w umiarkowanym zakresie – przy kursie CHF na poziomie 4,25 zł może to być 50 punktów bazowych. Pod presją może znaleźć się CET1 Getin Banku.

W komunikacie podano, że przeprowadzone w ubiegłym roku stress-testy wykazały, iż banki są w stanie absorbować możliwe straty, gdy złoty straci do franka szwajcarskiego 25 proc. wartości. Agencja Fitch zauważa przy tym, że obsługa kredytów we frankach będzie trudniejsza, a ryzyka kredytowe wzrosną zależnie od tego, jak długo i w jakiej skali obserwowana będzie aprecjacja CHF.

DB

 

One thought on “Agencja Fitch: polskie banki odczują umocnienie franka szwajcarskiego, ale sobie poradzą

  1. Pingback: NEWS24H.pl - Agencja Fitch: polskie banki odczują umocnienie franka szwajcarskiego, ale sobie poradzą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites