Centrum Usług Bankowych Rada Polityki Pieniężnej może zająć się kwestią rosnącego kursu CHF - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Rada Polityki Pieniężnej może zająć się kwestią rosnącego kursu CHF

Rada Polityki Pieniężnej może zająć się kwestią rosnącego kursu CHF 0

Rada Polityki Pieniężnej może zająć się kwestią rosnącego kursu CHF

W najbliższy wtorek (20.01) zaplanowane jest spotkanie robocze Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem jej członkini prof. Elżbiety Chojny-Duch (ostatnio znana głównie jako przeciwniczka dalszego cięcia stóp procentowych) RPP może przedyskutować sytuację, która powstała po czwartkowej decyzji SNB o uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego. Doprowadziło to do gwałtownej aprecjacji helweckiej waluty i postawiło blisko 700 tys. polskich “frankowiczów” w obliczu wyższych rat kredytowych.
Elżbieta Chojny-Duch stwierdziła, że kwestia aprecjacji franka może zostać włączona do porządku obrad Rady podczas wtorkowego roboczego spotkania RPP. W kontekście posiedzenia rady prof. Chojny-Duch stwierdziła, że za kilka miesięcy powinny zacząć rosnąć ceny (w połowie roku utrzyma się deflacja) i wtedy należy sądzić, że nastąpi ostrożna reakcja Rady.

Wcześniej prof. Jerzy Hausner stwierdził, że nie ma potrzeby zwoływać specjalnego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w związku z uwolnieniem kursu franka szwajcarskiego, gdyż należy odczekać kilka dni, aby trzeźwym okiem ocenić sytuację. Z tego samego powodu – jego zdaniem – nie ma też powodu oczekiwać wyjątkowej reakcji NBP w związku z aprecjacją CHF.

Zdaniem Jacka Bartkiewicza, członka zarządu NBP, osłabienie złotego względem franka szwajcarskiego nie powinno wpłynąć na stabilność polskiego sektora bankowego, który pomyślnie przeszedł stress-testy również na taką okoliczność. Bartkiewicz prognozuje, że kurs CHF utrzyma się na poziomie 4 zł w średnim terminie.


Dominik Balawender

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites