Centrum Usług Bankowych Rząd rozwiąże problemy "frankowiczów"? - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Rząd rozwiąże problemy “frankowiczów”?

Rząd rozwiąże problemy “frankowiczów”? 0

Rząd-rozwiąże-problemy-frankowiczów

Uwolnienie kursu franka szwajcarskiego przez SNB w ubiegłym tygodniu, które spowodowało, że wzrosły raty kredytów hipotecznych zaciągniętych przez Polaków w tej walucie, szybko przestało być kwestią gospodarczą i społeczną, a stało się tematem politycznym. Głos w tej sprawie zabrał wicepremier Janusz Piechociński, który obiecuje, że rząd “frankowiczów” nie zostawi samych sobie.


Początkowo wicepremier wypowiadał się o sytuacji “frankowiczów” w uspokajającym tonie i sugerował, że po olbrzymim skoku kursowym, sytuacja powróci do normy. W międzyczasie do gry włączył się PiS, który, ustami Beaty Szydło, wezwał rząd do działania i ochronienia bytu Polaków, którzy zaciągnęli kredyty w CHF. Partia Jarosława Kaczyńskiego powoływała się przy tym na art. 71 Konstytucji (“Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych”).

Kurs franka szwajcarskiego nadal utrzymuje się powyżej 4 zł, toteż Janusz Piechociński zabrał głos w niedzielę w zgoła odmiennym tonie. Wicepremier stwierdził, że “frankowicze nie zostaną na lodzie” i rząd wesprze te osoby, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Poinformował również, że rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami banków na temat rozwiązania obecnej sytuacji.

W mediach padają propozycje, aby problem kredytobiorców zadłużonych w helweckiej walucie rozwiązać na sposób węgierski. Rząd Victora Orbana specjalną ustawą przewalutował tam kredyty we frankach na forinty po sztywnym kursie z połowy listopada ub. roku.

W wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, stwierdził, że w Polsce takie działanie nie wchodzi w rachubę w kilku powodów: byłoby sprzeczne z zasadą lex retro non agit, czyli niezgodne z Konstytucją, mogłoby skłonić banki do zaskarżenia Polski do arbitrażu międzynarodowego ze względu na poniesione straty oraz negatywnie wpłynęłoby na wizerunek RP, jako kraju, gdzie prowadzenie działalności finansowej jest nieprzewidywalne. Ryszard Petru podkreślił też, że pomoc rządu w postaci specustawy o przewalutowaniu byłaby wbrew zasadzie sprawiedliwości społecznej, bowiem, zanim skoczył kurs CHF, “frankowicze” płacili niższe raty kredytów od “złotówkowiczów”. Jeśli więc rząd pomoże tym pierwszym, wówczas – np. gdy polityka fiskalna państwa będzie zła – również ci drudzy będą mogli domagać się wsparcia.

Węgry nie są jedynym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie wdrożono państwowe działania na rzecz rozwiązania trudnej sytuacji kredytobiorców spłacających zobowiązania zaciągnięte w walucie szwajcarskiej. Serbski bank centralny wydał rekomendację, która nakazuje bankom wzięcie na siebie skutków aprecjacji franka. Z kolei w Chorwacji sąd w 2013 roku orzekł, że osiem banków nie w pełni wyjaśniło klientom zasady ryzyka kursowego i nakazał przewalutować kredyty z franków na kuny (wyrok jest nieprawomocny).


Dominik Balawender

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites