Centrum Usług Bankowych Senator PiS wyprowadził pieniądze przeznaczone dla SKOK-ów? Taką tezę stawia "Wprost" - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Senator PiS wyprowadził pieniądze przeznaczone dla SKOK-ów? Taką tezę stawia “Wprost”

Senator PiS wyprowadził pieniądze przeznaczone dla SKOK-ów? Taką tezę stawia “Wprost” 0

Senator PiS wyprowadził pieniądze przeznaczone dla SKOK-ów Taką tezę stawia Wprost

Tygodnik “Wprost” donosi, że Grzegorz Bierecki, senator Prawa i Sprawiedliwości, miał wyprowadzić do kontrolowanych przez siebie spółek 77 mln zł, które przeznaczone miały być na wspieranie rozwoju Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Pismo w tej sprawie skierował do premier Ewy Kopacz Andrzej Jakubiak, szef Komisji Nadzoru Finansowego.

Dziennikarze “Wprost” utrzymują, że majątek zlikwidowanej pięć lat temu Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych (miała wspierać rozwój SKOK-ów; “Gazeta Wyborcza” informuje, że fundacja w istocie kontrolowała 75 proc. udziałów w Krajowej SKOK) nie trafił do organów kas, ale został przejęty przez spółkę należącą do senatora PiS Grzegorza Biereckiego. Mowa o kwocie 77 mln zł.

Zdaniem GW majątek FPZK przejęła sopocka spółdzielnia pracy Spółdzielczy Instytut Naukowy (jej współzałożycielem był Bierecki). SIN następnie przekształcił się w spółkę prywatną, a jej udziałowcy (oprócz senatora także jego brat i Adam Jedliński) wypłacili sobie środki składające się na majątek dawnej fundacji m.in. w formie dywidend. Wszyscy trzej twórcy spółki SIN są związani blisko ze SKOK, a sama firma jest udziałowcem w SKOK Holding i wynajmuje pomieszczenia w budynkach należących do Krajowej SKOK.

Całą sytuacją zaniepokojony jest Andrzej Jakubiak, szef KNF, który napisał w tej sprawie oficjalny list do premier Ewy Kopacz. Krajowa Kasa SKOK na razie zaprzecza rewelacjom “Wprost” i utrzymuje, że nie była twórcą Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych.

Rzekome przejęcie majątku byłej FPZK przez senatora PiS to kolejny problem dotykający SKOKi w ostatnich latach. Parabanki mają deficyt bieżący, a dwie kasy niedawno zbankrutowały, co wymagało wypłaty ponad 3 mld zł ze środków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W roku wyborczym sprawa ta może też odcisnąć swe piętno na notowaniach Prawa i Sprawiedliwości. Politycy PiS wielokrotnie wspierali SKOKi, a media co jakiś czas donoszą o związkach działaczy partii Kaczyńskiego z popularnymi kasami.


DB

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites