Centrum Usług Bankowych "Sześciopak" na uspokojenie "frankowiczów". Konkrety w maju - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / “Sześciopak” na uspokojenie “frankowiczów”. Konkrety w maju

“Sześciopak” na uspokojenie “frankowiczów”. Konkrety w maju 0

Sześciopak na uspokojenie frankowiczów. Konkrety w maju

“Frankowicze” w maju poznają ostateczne propozycje rozwiązania ich problemów związanych z wyższymi ratami kredytów po uwolnieniu kursu szwajcarskiej waluty w połowie stycznia. Szef Rady Gospodarczej przy Premierze RP zapewnił, że w ustawowe przewalutowanie według modelu węgierskiego nie jest brane pod uwagę.

Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze, wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich.

Lewandowski podkreślił, że wszystkie banki wdrożyły zestaw zaleceń, które mają uspokoić nastroje “frankowiczów” i uwiarygodnić system bankowy poprzez realizację dobrych praktyk. Ich celem jest zagwarantowanie kredytobiorcom, że ich raty miesięczne nie będą wyższe od tej, którą uregulowali w grudniu ub. roku, a więc przed decyzją Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Wspomniany zestaw zaleceń został określony mianem “sześciopaku” przez prezesa ZBP. Zawiera on następujące rekomendacje: uwzględnianie ujemnej stawki LIBOR-u, zmniejszenie spreadu walutowego wydłużenie na wniosek klienta okresu spłaty raty kapitałowej lub jej okresowe zawieszenie, rezygnacja przez banki z żądania nowego zabezpieczenia lub dodatkowego zabezpieczenia kredytu, umożliwienie kredytobiorcom przewalutowania bez prowizji, na krajową walutę po kursie zbliżonym do kursu NBP oraz uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowane nieruchomości.

Rozwiązania te mają funkcjonować do maja, kiedy to w życie wejdzie ostateczne rozwiązanie tzw. kwestii frankowej. Lewandowski podkreślał, że w Polsce nie przyjmie ono formy ustawowego przewalutowania wraz z umorzeniem części zobowiązań, jak to uczynił rząd Viktora Orbana na Węgrzech pod koniec ubiegłego roku. Szef Rady Gospodarczy przy Premierze ocenił, że taki krok jest zbyt ryzykowny.

Związek Banków Polskich zapowiedział prezentację swoich propozycji uregulowania sytuacji “frankowiczów”. Będzie to odpowiedź ZBP na pomysły przedstawione przez Andrzeja Jakubiaka, głowę nadzoru finansowego.

Koncepcje ZBP są – zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza – sprawiedliwe i przemyślane, bowiem powstały poprzez analizę porównawczą sytuacji kredytobiorców frankowych z sytuacją klientów, którzy zadłużyli się w tym samym czasie w złotówkach, jak też odnoszące się do postulatów wysuwanych przez stronę rządową i prezydenta.

Związek Banków Polskich ogłosi swój plan dla “frankowiczów” jutro w ramach Forum Bankowego.


Dominik Balawender

3 thoughts on ““Sześciopak” na uspokojenie “frankowiczów”. Konkrety w maju

  1. Pingback: Banki przedstawiły propozycje dla "frankowiczów" - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie

  2. Pingback: Propozycje ZBP do realizacji... za rok? - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie

  3. Pingback: "Frankowicze" nie zapłacą podatku od restrukturyzacji zadłużenia - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites