Centrum Usług Bankowych Rafał Tomkowicz komentuje wyrok TK ws. BTE - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Rafał Tomkowicz komentuje wyrok TK ws. BTE

Rafał Tomkowicz komentuje wyrok TK ws. BTE 0

Rafał Tomkowicz komentuje wyrok TK ws. BTE

Redaktor naczelny serwisu Banking-Magazine ocenia wtorkową decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił przepisy prawa bankowego dotyczące Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Sędziowie uznali, że naruszają one zasadę równości podmiotów wobec prawa.
Komentarz Rafała Tomkowicza:

Wyroku Trybunału nie można ocenić inaczej, jak tylko jednoznacznie pozytywnie. Klienci banków będą wreszcie traktowani nieco bardziej równo przez instytucje finansowe, przynajmniej w wymiarze prawnym. Oczywiście nierówność między kredytobiorcą, który dla banku jest tylko komórką w arkuszu Excela a wielką korporacją, jaką jest bank, nie zniknie, nie oszukujmy się, ale przepaść przynajmniej do pewnego stopnia zostanie zasypana.

Rafał

Rafał Tomkowicz

Miną więc czasy, w których dłużnik dowiadywał się o wszczęciu BTE jako ostatni, gdy już u jego progu pojawiał się windykator. Banki szafowały Bankowym Tytułem Egzekucyjnym ponad rozsądną miarę i dobrze się stało, że TK ukrócił ten proceder. Oczywiście nie może być tak, że kredytodawca nie zabezpiecza swoich interesów w momencie udzielenia finansowania. W Polsce jednak jego przywileje w tej materii były zbyt daleko posunięte, na czym tracił klient. Liczę na to, że znowelizowane prawo pójdzie o krok dalej i wprowadzona zostanie zasada, że dług zadłużenie reguluje się tylko do wartości nieruchomości objętej hipoteką. Być może sądy przychylniej zaczną teraz patrzeć na dłużników skarżących banki ws. BTE?

Wspominałem, że windykator pukający do drzwi był najczęściej dla wielu klientów znakiem, że bank wszczął procedurę egzekucyjną z tytułu BTE. Sądzę, że to właśnie firmy windykacyjne mogą najbardziej stracić, gdy wyrok nabierze mocy prawnej, a przepisy zostaną zmienione. Na razie to jednak wróżenie z fusów, bowiem poprawki w legislacji mają nastąpić do 1 sierpnia przyszłego roku. Póki co, jeszcze nie wiemy jaki przyjmą charakter. Propozycje resortu finansów są jeszcze bardzo ogólnikowe. Podtrzymam to, o czym pisaliśmy na naszych łamach przy okazji informowania o wyroku ws. BTE – nie wierzę, że w roku podwójnych wyborów parlament zajmie się nowelizacją prawa bankowego, Jeśli to nastąpi, wówczas naprawdę się zdziwię. Ale chyba niedobrze byłoby, gdyby posłowie na chybcika rzucili się poprawiania uchylonych przepisów przed końcem kadencji. Lepiej, aby zajął się tym już nowy sejm po wyborach.

Pojawiają się głosy, że na skutek uchylenia BTE banki podniosą koszty kredytów. Tak twierdzi choćby Andrzej Jakubiak, szef KNF. Wątpię. Banki zastosują inne narzędzia dla zabezpieczenia odzyskania wierzytelności, to jasne, ale nie będzie to automatycznie oznaczać, że kredyty znacząco podrożeją. Branża bankowa nie zaryzykuje osłabienia akcji kredytowej. Sądzę raczej, że wzrosną koszty samej egzekucji, pojawi się konieczność przedłożenia dodatkowych zabezpieczeń, ale nie skoczy samo oprocentowanie. Możliwe też, że zapłacą za to wszyscy klienci banków – kolejnymi podwyżkami w tabelach opłat i prowizji.

Branża bardzo szybko dostosuje się do funkcjonowania w świecie bez BTE/świecie z innym BTE – nie mam co do tego żadnych wątpliwości.


Rafał Tomkowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites