Centrum Usług Bankowych Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych

Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych 0

Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych

Dziś po południu możemy spodziewać się decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Wśród ekspertów panuje zgoda – żadnych zmian nie będzie.

RPP przedstawi decyzję ws. ewentualnych zmian w polityce pieniężnej dziś po południu; około godziny 16 natomiast Rada zaprezentuje jej uzasadnienie.

Zmiany w wysokości stóp procentowych są raczej mało prawdopodobne, a wręcz pewne jest, że pozostaną one na niezmienionym poziomie. Takiego zdania jest większość ekspertów. Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK, prognozuje, że sytuacja taka utrzyma się przynajmniej do końca roku, czyli do zakończenia kadencji RPP. Powodów do dalszych obniżek stóp nie ma, bowiem Polska powoli wychodzi z deflacji, a sytuacja gospodarcza jest stabilna. Pod koniec kwietnia prof. Dariusz Rosati stwierdził, że Rada Polityki Pieniężnej mogłaby jeszcze ściąć stopy, ale tylko w sytuacji pogłębiania się deflacji lub gwałtownej aprecjacji polskiej waluty. Nic takiego jednak nie miało miejsca.

Łukasz Bugaj z domu maklerskiego BOŚ wyjaśnia, że utrzymanie stóp procentowych na poziomie ustalonym po marcowym posiedzeniu RPP (podstawowa stopa referencyjna wynosi obecnie 1,5 proc.) oznacza niższe oprocentowanie kredytów. Niezadowoleni są posiadacze lokat bankowych, bowiem niskie stopy wiążą się ze zmniejszonym zyskiem.

Po marcowym poluzowaniu polityki pieniężnej Rada zapowiedziała, że do końca bieżącego roku nie będzie już żadnych ruchów w kierunku zmian wysokości stóp procentowych. Rynek wygląda już za podwyżkami. Prof. Marian Noga szacuje, że możemy się ich spodziewać najwcześniej w połowie przyszłego roku; mają stanowić powrót do stanu z października 2014 roku, gdy stopa podstawowa została ustalona na poziomie 2 proc.


Dominik Balawender

3 thoughts on “Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych

  1. Pingback: To było do przewidzenia. Stopy procentowe bez zmian - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie

  2. Pingback: NEWS24H.pl - Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych

  3. Pingback: NEWS24H.pl - To było do przewidzenia. Stopy procentowe bez zmian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites