Centrum Usług Bankowych Dłużnicy na Węgrzech będą mogli ogłosić upadłość - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Dłużnicy na Węgrzech będą mogli ogłosić upadłość

Dłużnicy na Węgrzech będą mogli ogłosić upadłość 0

Dłużnicy na Węgrzech będą mogli ogłosić upadłość

Od jesieni część węgierskich dłużników będzie mogła ogłosić upadłość konsumencką. W pierwszej kolejności ułatwienia będą dotyczyć kredytobiorców spłacających zobowiązania hipoteczne.

Projekt ustawy o upadłości konsumenckiej zakłada, że z wnioskiem o jej uznanie osobiście wystąpić będzie musiał zadłużony obywatel. O stwierdzeniu upadłości decydować będzie sąd. W jego gestii będzie też leżeć określenie kwoty, którą dłużnik będzie musiał regulować w ramach pięcioletniego planu spłaty, po którego zakończeniu reszta zobowiązań będzie umarzana. W pierwszej kolejności z opcji tej będą mogli skorzystać mający problemy w spłacie kredytów hipotecznych.


Upadłość konsumencka dla wszystkich zadłużonych Węgrów dopiero za rokProponowane regulacje zakładają ponadto, że ogłosić upadłość będzie mógł każdy dłużnik, ale najwcześniej od przyszłego roku. Aby móc skorzystać tej opcji, niezbędne będzie udowodnienie, że dług przekracza wartość posiadanego majątku. Z możliwości, które daje ustawa skorzystają także te osoby, wobec których już toczą się postępowania windykacyjne. Dotyczy to również współkredytobiorców i poręczycieli.


200 tysięcy Węgrów nieterminowo spłaca raty kredytówPod koniec ubiegłego roku węgierski parlament przyjął rządowy projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów we frankach szwajcarskich. Eksperci zrazu krytykowali krok premiera Viktora Orbana, ale po “kryzysie franka” w styczniu br. pochwalili zapobiegliwość lidera Fideszu. Mimo to aż 200 tys. obywateli Węgier do dziś boryka się z problemami w bieżącej spłacie rat. Prezes węgierskiego banku centralnego uważa, że rozwiązaniem może być częściowe umorzenie zobowiązań.


DB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites