Centrum Usług Bankowych "Frankowicze" nie zapłacą podatku od restrukturyzacji zadłużenia - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / “Frankowicze” nie zapłacą podatku od restrukturyzacji zadłużenia

“Frankowicze” nie zapłacą podatku od restrukturyzacji zadłużenia 0

Frankowicze nie zapłacą podatku od restrukturyzacji zadłużenia

Najpóźniej w piątek podpisane zostanie rozporządzenie dotyczące zwolnienia kredytobiorców frankowych z podatku dochodowego od korzyści uzyskanych po restrukturyzacji zadłużenia lub z tytułu ujemnych stóp procentowych.

Na rozwiązaniu skorzystają nie tylko “frankowicze”, ale także banki, ponieważ straty poniesienie z powodu restrukturyzacji kredytów będą mogły zostać uznane za koszt uzyskania przychodu. Ulgę odczują przede wszystkim Millennium Bank i Getin Noble Bank; KNF szacuje, że te instytucje finansowe mają w swoich portfelach kredytowych najwięcej zobowiązań zawartych w helweckiej walucie. Mateusz Szczurek, minister finansów w gabinecie Ewy Kopacz, podkreślił, że na konsekwencje podatkowe mogące zniechęcać do restrukturyzacji zadłużenia (np. w formie wydłużenia okresu spłaty lub umorzenia części kredytu) zwracali uwagę zarówno kredytobiorcy, banki i eksperci rynku finansowego.


Ujemny LIBOR? Podatku nie zapłaciszRozporządzenie resortu finansów zakłada również zniesienie opodatkowania od dochodu, który kredytobiorca może uzyskać dzięki ujemnej stawce LIBOR. Obecnie wynosi ona 0,8 proc i w niektórych przypadkach stopa procentowa pozostaje na minusie nawet po dodaniu marży banku. Oznacza to, że to bank w istocie dopłaca do obsługi uruchomionego zobowiązania finansowego. Jak obrazowo wyjaśnia minister Szczurek, to kredytodawca, a nie kredytobiorca płaci odsetki od zaciągniętego kredytu. Do tej pory taka sytuacja miała charakter czysto teoretyczny, ale od styczniowego “kryzysu franka” stała się faktem. Banki uwzględniły ujemny LIBOR (wcześniej trzymały się zasady, że jeśli szwajcarskie stopy procentowe będą na minusie, bank uzna, że wynoszą 0 proc.), a to oznaczać mogło, że “frankowicze” staną przed koniecznością uregulowania należnego podatku. Nowe regulacje temu zapobiegną.


Na nowych przepisach skorzystają “frankowicze” mieszkający w kredytowanym lokaluMinisterstwo Finansów zakłada, że zwolnienie z podatku dotyczyć będzie kredytobiorców frankowych, którzy umowy kredytowe zawarli przed 15 stycznia 2015 roku. Ważne jest, aby “frankowicz” zamieszkiwał czynnie w lokalu mieszkaniowym zakupionym ze środków z kredytu w dniu umorzenia podatku.

Mateusz Szczurek zapowiada, że rozporządzenie zostanie podpisane do piątku. Szacuje się, że w Polsce zawartych zostało 900 tys. kredytów we frankach szwajcarskich. W Europie jedynie w Austrii kredyty w CHF cieszyły się większą popularnością. Łączna wartość tych zobowiązań to 34 mld euro.


Dominik Balawender

One thought on ““Frankowicze” nie zapłacą podatku od restrukturyzacji zadłużenia

  1. No to są żarty. Z czego jeszcze minister Szczurek (tj. bankier Szczurek) zwolni frankowiczów w ramach “pomocy”? Z podatku od wygranej w Totka? Z podatku od nagrody Nobla? Z podatku odnalezienia Bursztynowej Komnaty? Wszystkie te zdarzenia są równie prawdopodobne jak dobrowolna restrukturyzacja kredytu przez bank.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites