Centrum Usług Bankowych Rynek finansowy boi się obietnic prezydenta Dudy - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Rynek finansowy boi się obietnic prezydenta Dudy

Rynek finansowy boi się obietnic prezydenta Dudy 0

Rynek finansowy boi się obietnic prezydenta Dudy

Przed wyborami Andrzej Duda rzucał obietnicami jak z rękawa. Ekonomiści wskazują, że w budżecie nie ma pieniędzy na realizację większości tych pomysłów. Na zwycięstwo kandydata PiS zareagował rynek finansowy – złoty się osłabia, na wartości tracą akcje największych banków „frankowych”.

Wycofanie się z reformy emerytalnej wprowadzonej przez koalicję PO-PSL, wprowadzenie dodatku w wysokości 500 mld zł na każde dziecko w rodzinie, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, „odfrankowienie” kredytów hipotecznych oraz specjalny podatek egzekwowany od banków i sklepów wielkopowierzchniowych – to kluczowe obietnice nowo wybranej głowy państwa.

Kosztowne obietnice prezydenta DudyWedług różnych szacunków mogą one kosztować budżet nawet 250 mld zł. Zaciekłym krytykiem obietnic nowego prezydenta jest Ryszard Petru. Znany ekonomista (a wkrótce może też lider partii Nowoczesna.pl) uważa, że realizacja pomysłów Dudy rozsadzi finanse publiczne. W jego ocenie najrozsądniejszą rzeczą, którą może zrobić prezydent-elekt po 6 sierpnia to się z tych obietnic wycofać. Zdaniem Marka Belki, prezesa NBP, Andrzejowi Dudzie będzie jednak bardzo trudno to uczynić.

Nie wszyscy komentatorzy wypowiadają się w tak ostrym tonie jak Ryszard Petru. Piotr Kuczyński z Xeliona uważa, że środki na dzieci i darmowe przedszkola mogłyby znaleźć się w budżecie. Maciej Michalski, wiceprezes MM Prime TFI, zauważa, że zwiększenie dotacji na rodziny mogłoby przełożyć się na wzrost popytu, a tym samym polskie przedsiębiorstwa rozwiną produkcję. On także dodaje zaraz, że pozostałe obietnice raczej nie zostaną wprowadzone w życie, bo są zbyt kosztowne i środowisko polityczne prezydenta musi mieć tego świadomość.

Wybory parlamentarne dopiero na jesieni i do tego czasu nie ma co liczyć na realizację postulatów wyborczych Andrzeja Dudy, bowiem wciąż rządzi koalicja PO-PSL, która będzie zapewne blokować inicjatywy ustawodawcze nowego prezydenta. Prezydent Duda będzie musiał też podpisać przyszłoroczny budżet przygotowany przez obecny rząd. Przyszłość obietnic wyborczych Dudy zależy więc od tego, czy w wyborach do Sejmu wygra PiS i znajdzie koalicjanta.

Rynek finansowy reaguje na wynik wyborów prezydenckichWygrana Andrzeja Dudy w niedzielnych wyborach wywołała niewielki wstrząs na polskim rynku finansowym. Złoty osłabił się do dolara, euro, funta i franka szwajcarskiego. Helwecka waluta po raz pierwszy od trzech miesięcy przebiła barierę 4 zł. Tracą też akcje banków, które w największym stopniu udzielały kredytów hipotecznych we frankach, czyli m.in. PKO BP, Getin Noble Banku i BZ WBK. Spadek cen akcji może wynikać z obietnic Dudy, który przedstawiał się jako zwolennik przewalutowania zobowiązań zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. Najpierw mówił o „odfrankowieniu” po kursie z dnia zawarcia umów, później już nie wypowiadał się o szczegółach proponowanego rozwiązania. Wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że przewalutowanie po historycznym kursie może kosztować banki nawet 40 mld zł. Oznacza to, że zapłacą za to pozostali klienci, bowiem – jak wyjaśnia Maciej Michalski – instytucje finansowe odbiją sobie straty poprzez podwyżki opłat i prowizji. Niepokój sektora finansowego budzi też zapowiadane przez PiS wprowadzenie podatku od aktywów banków. Marek Belka jest krytyczny wobec tego rozwiązania, bowiem mniejsze banki będą wymagać pomocy ze strony państwa, a to oznacza, że koszty poniosą wszyscy podatnicy.


Dominik Balawender

3 thoughts on “Rynek finansowy boi się obietnic prezydenta Dudy

  1. Pingback: Eksperci rozczarowani propozycjami ZBP - Banking-Magazine

  2. Pingback: NEWS24H.pl - Eksperci rozczarowani propozycjami ZBP

  3. Pingback: Ile będą kosztować niektóre obietnice Andrzeja Dudy? - Banking-Magazine

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites