Centrum Usług Bankowych Lokaty dla firm – dodatkowy zysk dla przedsiębiorstwa - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Lokaty dla firm – dodatkowy zysk dla przedsiębiorstwa

Lokaty dla firm – dodatkowy zysk dla przedsiębiorstwa 0

Lokaty dla firm – dodatkowy zysk dla przedsiębiorstwa

Lokaty terminowe są produktem oszczędnościowym, który większości osób kojarzy się z ofertą dla osób prywatnych. Tymczasem banki oferują także lokaty dla firm, które pozwalają pomnażać zarobione przez przedsiębiorstwo pieniądze.

Lokaty firmowe zachowują się podobnie do lokat dla klientów indywidualnych. Pozwalają one ulokować zarobione w ramach prowadzonej działalności i zgromadzone na rachunkach bankowych nadwyżki środków w celu uzyskania dodatkowego dochodu w postaci odsetek. Oznaczają one liczne korzyści zarówno dla firm mikro, małych, jak i dużych przedsiębiorstw, które postaramy się w niniejszym artykule przedstawić.

Stałe oprocentowanie lokat dla firm

Podczas gdy klientom indywidualnym banki proponują dwa typy lokat do wyboru – o stałym i zmiennym oprocentowaniu, oferty dla firm zawierają zwykle lokaty z gwarancją stałego oprocentowania w skali roku. Rozwiązanie to jest dla przedsiębiorców bardzo korzystne, gdyż oznacza przejrzystość oraz jasny i przewidywalny zysk, który łatwo jest obliczyć, nawet gdy nie jest się znawcą rynku finansowego. Jest to niezwykle istotne w kontekście prowadzenia firmy i planowania jej finansów, gdzie bardzo ważna jest dokładność i precyzja we wszelkich obliczeniach. Dla porównania, w przypadku lokat o zmiennym oprocentowaniu o wysokości zysku decydują zmiany sytuacji na rynku finansowym, co nie pozwala przewidzieć, ile można na nich zarobić.

Optymalny czas oszczędzania

Banki oferują lokaty o różnych terminach trwania, przy czym najpopularniejsze są depozyty 3-, 6-, 9- oraz 12-miesięczne. Warto też zauważyć, że w ostatnim czasie w ofertach wielu banków bardzo zatarły się różnice w oprocentowaniu między krótko- i długoterminowymi lokatami dla firm. Oznacza to, że wysokość oprocentowania praktycznie przestaje być decydującym argumentem przy wyborze jednego z kilku depozytów oferowanych przez jeden i ten sam bank. Jeśli więc przedsiębiorca nie ma pewności, że dotrzyma terminu lokaty długoterminowej, może wybrać krótkoterminową o tym samym lub bardzo podobnym oprocentowaniu. Zwłaszcza, że zawsze może daną lokatę odnowić.

Niskie kwoty minimalne i mały nakład pracy

Każda lokata wymaga określonej przez bank kwoty minimalnej. Dziś, aby uruchomić lokatę dla firm, nie trzeba wnosić dużego kapitału. W wielu bankach kwota minimalna wynosi 1000 zł, ale są i takie, które uruchamiają depozyty dla firm już przy sumie 500 zł oraz nie pobierają za to żadnych opłat (np. mBank http://www.mbank.pl/firmy/oszczednosci/lokata-dla-firm/). Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla firm mikro i małych oraz stosunkowo młodych, które stawiają pierwsze kroki na rynku i nie dysponują jeszcze zbyt dużymi pieniędzmi. Ponadto, gdy pieniądze procentują po wpłaceniu ich na lokatę, klient nie musi wykonywać przy nich żadnej pracy i posiadać dużej wiedzy z zakresu finansów.

Kontrola i bezpieczeństwo

Kolejną bardzo ważną zaletą lokat jest pełna kontrola nad zdeponowanymi pieniędzmi. Mimo, że pieniądze trzymane są w banku, klient zawsze może wypłacić je przed terminem zakończenia lokaty. Nie można też zapomnieć, że banki zapewniają nam pełne bezpieczeństwo dla trzymanych na lokatach pieniędzy. Kapitał ten objęty jest gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (zgodnie z Ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym), co oznacza, że nawet w przypadku czarnych scenariuszy na rynku finansowym klienci otrzymują wypłatę swoich środków.

Jak założyć lokatę dla firm?

Lokaty dla firm są w większości przypadków powiązane z firmowymi rachunkami w bankach, które je oferują. Jeśli mamy konto firmowe w danym banku, zwykle wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego i w menu wejść w zakładkę dotyczącą lokat. System podpowie nam, jak powinniśmy postępować. Można też otworzyć lokatę telefonicznie, dzwoniąc na bankową infolinię. Jeśli nie jesteśmy klientami banku, którego lokaty nas interesują, zawsze możemy założyć w nim konto, na przykład poprzez złożenie wniosku przez Internet i zawarcie umowy w formie elektronicznej lub papierowej dostarczonej przez kuriera. Następnie uruchamiamy lokatę.

Na co można przeznaczyć zarobione pieniądze?

O tym, że dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą, nie trzeba nikogo przekonywać. W przypadku firm środki te wykorzystać można między innymi na szeroko rozumiany rozwój, jak: szkolenia dla pracowników, remont siedziby i placówek firmy, zakup nowego sprzętu, wprowadzenie nowych technologii czy też różne formy reklamy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Z dniem 1 stycznia uległ zmianie art. 14 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego obecnym brzmieniem odsetki od lokat terminowych, założonych przez przedsiębiorcę są przychodem z działalności gospodarczej. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą musieli wykazywać osiągnięty za pomocą lokat zysk w swoich rozliczeniach podatkowych. Rozwiązanie to można jednak uznać za korzystne, gdyż standardowo banki pobierają 19-procentowy podatek od odsetek. Natomiast teraz przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie skali będą mogli płacić podatek według stawki 18-procentowej, a więc niższy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites