Centrum Usług Bankowych KNF krytycznie o pomysłach ZBP w sprawie "frankowców" - Banking-Magazine
Home / News / KNF krytykuje ostatnie propozycje ZBP ws. “frankowiczów”

KNF krytykuje ostatnie propozycje ZBP ws. “frankowiczów” 0

KNF krytykuje ostatnie propozycje ZBP ws. frankowiczów

Wojciech Kwaśniak, zastępca szefa nadzoru finansowego, powiedział w rozmowie z PAP, że ostatnie propozycje pomocy “frankowiczom” autorstwa Związku Banków Polskich nie rozwiązują kwestii zobowiązań o wartości przewyższającej wartość nieruchomości.

Kwaśniak stwierdził, że ubiegłotygodniowe propozycje ZBP nie stanowią żadnego rozwiązania kwestii, która w przypadku kredytów w frankach szwajcarskich jest zasadnicza. Chodzi o dużą liczbę zobowiązań o wysokim wskaźniku LtV. Zastępca Andrzeja Jakubiaka zwrócił uwagę, że stanowią one poważny problem i dla banków, i dla kredytobiorców. Dlatego też Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na nałożenie na banki dodatkowych wymogów kapitałowych, co potrwa do końca roku.

KNF obstaje przy swoich propozycjach dla “frankowiczów”

Komisja Nadzoru Finansowego nie zamierza wycofywać się lub zmieniać proponowanych przez siebie rozwiązań problemów “frankowiczów”, ponieważ – jak zauważył Wojciech Kwaśniak – były one oparte na zasadzie dobrowolności klienta i opracowane z uczciwością wobec kredytobiorców złotowych.

Co zakładają propozycje ZBP?

Przedstawione 27 maja przez sektor bankowy rozwiązania sytuacji kredytobiorców frankowych zakładają powołanie dwóch funduszy. Pierwszy obejmowałby także zadłużonych w złotych, wsparcie w wysokości 100 proc. raty kapitałowo-odsetkowej (maksymalnie do 1500 zł) wypłacane byłoby w przypadku wystąpienia trudnych sytuacji losowych. Pomoc miałaby charakter zwrotny. Drugi fundusz przeznaczony byłby tylko dla “frankowiczów”, ale o dochodach poniżej średniej krajowej i z mieszkaniem o metrażu do 75 m kw. lub z domem o powierzchni do 100 m kw. Bank dopłacałby do raty kredytu, jeśli kurs CHF przekroczy 5 zł, ale gdy spadnie poniżej 3 zł, klient musiałby przewalutować zobowiązanie. Całość miałaby kosztować do 800 mln zł. Zgodę na udział w funduszach wyraziło 10 polskich banków.

Ponadto ZBP zakłada wydłużenie obecnie obowiązującego pakietu pomocowego (tzw. “sześciopaku”) do końca br. z możliwością rozciągnięcia go na pierwsze miesiące roku przyszłego.


Dominik Balawender

One thought on “KNF krytykuje ostatnie propozycje ZBP ws. “frankowiczów”

  1. Pingback: NEWS24H.pl - KNF krytykuje ostatnie propozycje ZBP ws. “frankowiczów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites