Centrum Usług Bankowych Będzie "Grexit"? Dwugłos w redakcji - Banking-Magazine
Home / News / Będzie “Grexit”? Dwugłos w redakcji

Będzie “Grexit”? Dwugłos w redakcji 0

Bedzie Grexit Dwuglos w redakcji

We wczorajszym referendum Grecy odrzucili dalsze zaciskanie pasa w zamian za pomoc finansową w przezwyciężeniu kryzysu zadłużeniowego. Czy to oznacza, że Grecja opuści strefę euro?

Redaktorzy Banking-Magazine zastanawiają się, czy wynik referendum to kolejny krok na drodze do “Grexit”.

Rafał Tomkowicz: “Grexit” coraz bardziej prawdopodobny

Grecja będzie musiała wystąpić ze strefy euro. Nawet jeżeli rząd Tsiprasa będzie się przed tym bronił rękoma i nogami (bo przecież sondaże pokazują, że Grecy nie chcą “Grexitu”), to zostanie zmuszony do tego przez wierzycieli. Tutaj mam na myśli Niemcy, które przewodzą Unii, a u ministrów Angeli Merkel widać wyraźnie, że nieustępliwa postawa greckiego premiera zaczyna coraz bardziej irytować. Zresztą decyzja o referendum była chyba kroplą, która przelała czarę goryczy, bo przecież Tsipras w minionym tygodniu proponował przyjęcie porozumienie w zamian za drobne ustępstwa, ale Berlin był stanowczo przeciwko. Opinia publiczna w Niemczech nie chce Grecji w eurostrefie. Kanclerz będzie musiała wsłuchać się w głosy swoich wyborców. Ale za “Grexitem” przemawia coś więcej, aniżeli niemieckie nerwy. UE obawia się, że ustępstwa wobec Grecji, czyli pełne lub częściowe umorzenie zadłużenia, rozbudzi apetyty innych dotkniętych przez kryzys państw Wspólnoty. Chodzi przede wszystkim o Hiszpanię, gdzie rośnie w siłę lewicowy Podemos, programowo zbliżony do greckiej SYRIZ-y. W tym przypadku może dojść do dwóch typów “zakażeń”. Albo Unia umorzy długi i rozprzestrzeni wśród członków wirusa żądań tego samego, albo nie zrobi wobec Grecji nic, a tym samym inne kraje południowej Europy zaczną zarażać się greckim kryzysem. Dlatego bankructwo Grecji i powrót do drachmy to obecnie chyba jedyne sensowne wyjście, które uratuje Unię i pozwoli wyjść Atenom na prostą.

Dominik Balawender: “Grexit” nie do pomyślenia

Dominik

Dominik Balawender

Referendum to kolejny krok ku “Grexitowi”? Moim zdaniem wręcz przeciwnie. Teraz, gdy w demokratycznym głosowaniu obywatele Grecji poparli stanowisko lewicowego rządu (i niezależnie od tego, czy uznajemy wynik za właściwy, czy nie, cieszmy się, bo zatriumfowała demokracja – fundament europejskiej tożsamości), porozumienie jest o znaczniej bliżej niż dotychczas. Tsipras ma silny mandat od obywateli, co poprawia jego pozycję negocjacyjną. Ważniejsze jest jednak, że Francja, a przede wszystkim Niemcy, zdają sobie sprawę, że polityczne reperkusje “Grexitu” będą o wiele poważniejsze, aniżeli perturbacje ekonomiczne, które szybko zostałyby przezwyciężone. Podstawy projektu UE, jego fundamenty, zostaną poważnie naruszone, jeśli jeden kraj należący do eurolandu zostanie zeń wykluczony (to, że Grecja nie powinna być do strefy euro przyjęta, to inna kwestia). Angela Merkel nie chce przejść do historii jako polityk, który przyłożył rękę do zainicjowania procesu rozmontowywania Unii po kawałku (zwłaszcza, że czekają ją jeszcze negocjacje w sprawie rewizji traktatów z brytyjskim premierem Cameronem). Unia od lat znajduje się w kryzysie politycznym, z którego z wysiłkiem stara się wyjść, “Grexit” tylko ten kryzys pogłębi. Dlatego w mojej ocenie do 20 lipca doczekamy się porozumienia między Trojką a rządem Tsiprasa. Przypuszczalnie część długu zostanie umorzona (obie strony wiedzą, że tego zadłużenia nie da się uregulować w całości), a Grecy będą mogli popuścić dwie dziurki z zaciśniętego pasa, niemniej jednak od dalszych oszczędności nie uciekną. Będzie to kompromis dla dobra całej Unii, dzięki któremu obie strony zachowają twarz (a zwykli Grecy euro w portfelach). Istotą prowadzenia unijnej polityki jest umiejętność zawierania kompromisów. Merkel, Hollande, Juncker, Tsipras i Warufakis (jego dymisja to sygnał, że Ateny chcą się dogadać) wyraźnie o tym zapomnieli. Greccy obywatele musieli im to przypomnieć w trakcie referendum.

One thought on “Będzie “Grexit”? Dwugłos w redakcji

  1. Pingback: Banki w Grecji dziś nie zostaną otwarte - Banking-Magazine

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites