Centrum Usług Bankowych NBP przyjrzy się obietnicom dla "frankowiczów" - Banking-Magazine
Home / News / NBP przyjrzy się obietnicom dla “frankowiczów”

NBP przyjrzy się obietnicom dla “frankowiczów” 0

nbp-logo

Wczoraj informowaliśmy, że PO złożyła projekt ustawy zakładającej przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich dla części zadłużonych osób. Sprawę skomentował Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Propozycja Platformy Obywatelskiej zakłada, że osoby, które posiadają mieszkanie (do 75 m kw.) lub dom (100 m kw.) kupiony na kredyt walutowy na własny użytek, będą mogli przewalutować zobowiązanie (po kursie z dnia zawarcia umowy o przewalutowaniu), jeśli wskaźnik LtV kredytu przekracza 120 proc. Kosztami klienci podzielą z bankami. Dla sektora finansowego mają one wynieść ok. 9 mld zł.

PiS ma swoje pomysły na kredyty frankowe

Ulżyć “frankowiczom” chce też Prawo i Sprawiedliwość. Beata Szydło zapowiedziała już, że to banki powinny wziąć pełną odpowiedzialność za sytuację, w której znaleźli kredytobiorcy frankowi. Prezydent Andrzej Duda ma po zaprzysiężeniu złożyć do Sejmu własny projekt ustawy regulującej tzw. kwestię frankową. Szczegóły nie są znane, ustawa podobno jest w trakcie pisania, a pracują nad nią związani z PiS eksperci ekonomiczni. W trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi Duda powtarzał, że kredyty walutowe powinny zostać przewalutowane po historycznym kursie, co może grozić destabilizacją systemu bankowego, bo taka operacja może kosztować nawet do 40 mld zł.

NBP komentuje obietnice składane “frankowiczom” przez polityków

Na wczorajszej konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej głos w sprawie proponowanych przez PO i PiS rozwiązań zabrał Marek Belka. Prezes NBP powiedział, że na kolejnych posiedzeniach RPP zostaną one poddane analizie. Nie skomentował jednak projektu PO, bo – jak przyznał – nie zdążył się z nim zapoznać. Inny członek Rady, Andrzej Kaźmierczak, stwierdził, że propozycje nie mogą zniechęcać banków do zmniejszenia zakresu akcji kredytowej, bo może się to negatywnie odbić na całej polskiej gospodarce.


DB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites