Centrum Usług Bankowych Wymuszony entuzjazm sektora bankowego? - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Wymuszony entuzjazm sektora bankowego?

Wymuszony entuzjazm sektora bankowego? 0

Wymuszony entuzjazm sektora bankowego

Ubiegły rok był rekordowy dla polskiej branży bankowej pod względem zysków – wyniosły one aż 16,2 mld zł. Jak zakończy się rok 2015? Banki liczą na jeszcze większe przychody, ale eksperci przestrzegają przed nadmiernym optymizmem.

Za rozwojem sektora bankowego przemawiają dobre informacje płynące z polskiej gospodarki, która jest finansowana przez rodzime banki. Stąd też przedstawiciele branży wykazują spory entuzjazm, jeśli chodzi o szacunki zysków na koniec bieżącego roku – powiedziała Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk DM BPS w rozmowie z agencją Newseria. Tymczasem realia mogą być inne od oczekiwań managerów. W opinii ekspertów ten rok będzie na tej branży wyjątkowo trudny, a osiągnięcie wyników przekraczających ubiegłoroczne 16,2 mld zł może się nie udać.

W bankach oficjalny entuzjazm, ale giełda mówi co innego

Akcjonariusze banków i rynek zdają się raczej skłaniać ku stanowisku analityków niż przedstawicieli banków. Widać to chociażby po kształtowaniu się indeksu WIG-Banki na warszawskiej giełdzie, który od początku roku znajduje się już 12 proc. na minusie. Największe spadki zanotował po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich oraz po ogłoszeniu przez PiS planów wprowadzenia podatku od aktywów bankowych w przypadku przejęcia władzy po jesiennych wyborach. WIG-Banki coraz mocniej zbliża się limity 20 proc. pod kreską, co oznaczać będzie bessę. To najgorzej radzący sobie indeks na GPW. Dla porównania indeks szerokiego rynku po pół roku urósł o 2 proc

Podatki, “frankowicze” i BFG spędzają sen z powiek szefom banków

Polityka to jeden z aspektów, który może wpłynąć na gorsze wyniki rocznie polskiego sektora bankowego. Wprowadzenie podatku od aktywów może kosztować banki – według wyliczeń PiS – 5 mld zł rocznie. Kosztem będzie też rozwiązanie problemu kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich. Niezależnie od tego, która opcja w końcu przeważy – PO czy PiS/Andrzeja Dudy – banki będą musiały uszczuplić swe zyski o 9 lub nawet 30 mld zł. Na tegoroczne wyniki finansowe na pewno wpłynie też konieczność uiszczenia wyższych opłat obowiązkowych na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ustalona została na 1,89 proc. wielkości posiadanych aktywów i zobowiązań pozabilansowych, co daje ok. 2 mld zł w ujęciu nominalnym. Poprzednio był to 1 proc. Do tego dołożyć trzeba niższe zyski z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek (ze względu na niski poziom stóp procentowych) oraz mniejsze wpływy z opłat intercharge. Banki zareagowały na to poprzez wprowadzenie podwyżek opłat i prowizji oraz redukowanie etatów i zamykanie placówek, ale nie pozwoli na to pełne zrównoważenie poniesionych kosztów.

Przyszły rok to dla banków wielka niewiadoma

Czajkowska-Bałdyga prognozuje, że druga połowa bieżącego roku będzie dla sektora bankowego lepsza, ponieważ na wycenę banków wpłyną korzystne informacje dotyczące koniunktury. Pod względem wskaźników gospodarczych dobry będzie też rok przyszły, ale okres od stycznia do grudnia 2016 to dla banków wielka niewiadoma, gdyż trudno szacować jaki wpływ wywrą czynniki regulacyjne.


DB

One thought on “Wymuszony entuzjazm sektora bankowego?

  1. Pingback: Banki w Polsce zarabiają mniej niż zagraniczne odpowiedniki - Banking-Magazine

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites