Centrum Usług Bankowych "Frankowicz" wygrał z Bankiem Millennium - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / “Frankowicz” wygrał z Bankiem Millennium

“Frankowicz” wygrał z Bankiem Millennium 0

Frankowicz wygral z Bankiem Millennium

Bank Millennium musi zwrócić 17 tys. zł, które pobrał od Tomasza Wertza, swojego klienta – podaje “Dziennik Polski”.

Sąd nakazał bankowi Millennium wypłacić Tomaszowi Wertzowi 17 tys. zł, które bank pobrał z tytułu zbyt niskiego wkładu własnego od kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich. Krakowianin zaciągnął go, aby kupić mieszkanie w Zielonkach. Przez lata wysokość zobowiązania wzrosła z 365 tys. do 600 tys. zł.

Ubezpieczenie od niskiego wkładu płacone trzy razy

Tomasz Wertz nie zamierzał od razu oddawać sprawy do sądu, ale czarę goryczy przelało trzecie wezwanie do zapłaty ubezpieczenia od zbyt niskiego wkładu własnego – gdy kurs franka rósł, malała wartość wkładu własnego. Pierwsze dwie opłaty (odpowiednio 2,5 tys. i 7 tys. zł) uiścił, ale nakaz wpłaty kolejnych 8 tys. zł spowodował, że krakowski muzyk postanowił walczyć w sądzie. Podczas rozpraw mówił, że Bank Millennium nie był w stanie udzielić mu precyzyjnych wyjaśnień, dlaczego musi płacić ubezpieczenie kolejny raz. Bank informował go jedynie, że takie są zapisy w umowie i zasłaniał się tajemnicą bankową.

Dokumenty odkrywają praktyki Millennium Bank

Mecenas Wojciech Rudzki z Kancelarii Eliasz – Suliński w Krakowie, która reprezentuje “frankowicza” powiedział “Dziennikowi Polskiemu”, że podczas rozprawy ujawniono poufne dokumenty Millennium, o które sąd nie mógł się zresztą banku doprosić; zostały przekazane dopiero po kilku wezwaniach. Wynika z nich, że każdorazowe wezwanie do uiszczenia opłaty ubezpieczeniowej pogarszało sytuację finansową Tomasza Wertza, z czego bank doskonale zdawał sobie sprawę. Dodatkowo pracownicy Millennium, którzy zeznawali w trakcie rozprawy, stwierdzili, że często nie mieli pojęcia, co tak naprawdę oferują klientom razem z kredytami. Mówili też, że ubezpieczenie niskiego wkładu własnego było traktowane jako dodatkowa opłata bankowa, a na konto ubezpieczyciela trafiała tylko część kwoty, jeżeli w ogóle.

Po wysłuchaniu racji obu stron krakowski sąd nakazał Bankowi Millennium zwrócił Tomaszowi Wertzowi niesłusznie uzyskane 17 tys. zł. “Frankowicz” i jego pełnomocnik mówią o sukcesie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wyrok nie jest prawomocny, więc prawdopodobnie bank odwoła się od niego.

Stowarzyszenie Pro Futuris zapowiedziało, że wniesie do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Bank Millennium w związku z procedurami dotyczącymi naliczania i pobierania ubezpieczeń od niskiego wkładu własnego od kredytobiorców walutowych banku.


DB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites