Centrum Usług Bankowych Właściciel mBanku też grozi pozwem. Senat zmieni ustawę? - Banking-Magazine
Home / News / Właściciel mBanku też grozi pozwem. Senat zmieni ustawę?

Właściciel mBanku też grozi pozwem. Senat zmieni ustawę? 0

mbank-logo-1200x400

Niemiecki Commerzbank, właściciel mBanku, zapowiedział, że wystąpi z roszczeniami odszkodowawczymi, jeśli ustawa o przewalutowaniu kredytów hipotecznych wejdzie w życie w obecnym kształcie. Tymczasem Senat szykuje się do odrzucenia poprawek SLD.

Ze swoją deklaracją Commerzbank dołączył wczoraj do koncernu General Electric, do którego należy Bank BPH. Amerykanie poinformowali wcześniej, że będą starać się o rekompensatę od władz polskich za wszystkie straty, które bank poniósł w wyniku przyjęcia przez Sejm ustawy o kredytach hipotecznych w walutach obcych (po głosowaniu akcje BPH straciły na wartości 10 proc.). Podobne pismo wystosował też austriacki właściciel Raiffeisen-Polbanku. Prawnicy są zdania, że zmiany wprowadzone do pierwotnej treści ustawy, mogą być niezgodne z konstytucją i umowami międzynarodowymi, co da zagranicznym właścicielom polskich banków podstawę do roszczeń odszkodowawczych.

Senat wyrzuci poprawki SLD do kosza?

Jutro ustawą o “odfrankowieniem” kredytów hipotecznych zajmie się senacka komisja finansów. Jest już pewne, że członkowie komisji zarekomendują izbie wyższej polskiego parlamentu przywrócenie ustawy do pierwotnego kształtu, czyli wykreślenie kontrowersyjnych poprawek SLD. Co więcej, przewodniczący komisji, Kazimierz Kleina (PO), chce, aby Senat zaostrzył niektóre zapisy obecne w pierwszym projekcie Platformy (m.in. chodzi o skrócenie okresu przewalutowania z trzech lat do jednego roku). Zdaniem senatora Kleiny ustawa przyjęta przez Sejm jest niesprawiedliwa, ponieważ faworyzuje kredytobiorców frankowych kosztem złotowych, a przyjęta w niej forma pomocy zadłużonym w obcych walutach może zagrozić stabilności finansowej państwa, bo jest zbyt kosztowna (wg wyliczeń KNF może kosztować banki nawet 22 mld zł). W Senacie PO ma większość, więc podczas głosowania (zaplanowanego na 2 września) poprawki na pewno trafią do kosza. Trudno jednak przewidywać dalsze losy ustawy, gdy ponownie trafi do Sejmu. Możliwe, że posłowie PSL i SLD ponownie zagłosują za przyjęciem kontrowersyjnych zmian. Czy pomoże im w tym PiS, które podczas pierwszego głosowania wstrzymało się od głosu, najpewniej zaskoczone rozwojem wydarzeń (partia Kaczyńskiego lansuje ideę pełnego przewalutowania po kursie historycznym)? To również wielka niewiadoma.

Ustawa w ogniu krytyki

Politycy PO przyjęcie ustawy z poprawkami SLD nazwali wypadkiem przy pracy. Po głosowaniu zapikowały kursy akcji banków na GPW. Przyjęty przez Sejm akt prawny spotkał się z falą krytyki ze strony ekonomistów i ekspertów, którzy wskazują, że ustawa może zdestabilizować polską gospodarkę i narazić budżet na olbrzymie straty. Poprawki zgłoszone przez SLD m.in. zwiększają liczbę osób uprawnionych do przewalutowania, podnoszą limit metrażu lokali objętych hipoteką, a przede wszystkim przerzucają 90 proc. kosztów na banki.


DB

One thought on “Właściciel mBanku też grozi pozwem. Senat zmieni ustawę?

  1. Pingback: Pomoc dla "frankowiczów" w senackiej komisji finansów - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites