Centrum Usług Bankowych Pomoc dla "frankowiczów" w senackiej komisji finansów - Banking Magazine I Banki Kredyty Pożyczki Ubezpieczenia Oszczędzanie
Home / News / Pomoc dla “frankowiczów” w senackiej komisji finansów

Pomoc dla “frankowiczów” w senackiej komisji finansów 0

Pomoc-dla-frankowiczow-w-senackiej-komisji-finansow

Senacka komisja finansów zajmuje się dziś ustawą o przewalutowaniu kredytów hipotecznych w walutach obcych.

Wynik debaty w komisji wydaje się przesądzony – jej członkowie prawdopodobnie zalecą senatorom, aby odrzucili poprawki zgłoszone do ustawy przez SLD i przywrócili ją do pierwotnej wersji. Politycy Platformy w ostatnich dniach wielokrotnie podkreślali, że przyjęte zmiany będą szkodliwe dla gospodarki i stabilności finansowej państwa. Na odrzucenie ustawy w uchwalonej przez Sejm formie liczy Związek Banków Polskich. Jego prezes, Krzysztof Pietraszkiewicz, stwierdził, że oczekuje od komisji senackiej przyjęcia rozwiązań, które będą mogły służyć łagodzeniu ewentualnych okresowych zmian wartości walut, ale w taki sposób, by nadal sektor bankowy był stabilny. Senat będzie głosował nad ustawą 2 września. Po odrzuceniu poprawek, akt prawny ponownie trafi do Sejmu, gdzie posłowie SLD będą mogli jeszcze raz spróbować przeforsować zgłoszone wcześniej zmiany.

Ustawowa pomoc dla “frankowiczów” budzi kontrowersje

Wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że przewalutowanie kredytów walutowych w formie przyjętej przez Sejm (zwiększeniu liczby uprawnionych, podniesienie limitu metrażu lokali i domów, a przede wszystkim przerzucenie 90 proc. kosztów na banki) może oznaczać dla sektora finansowego stratę rzędu 22 mld zł. Eksperci wskazują, że konsekwencje wejścia w życie ustawy będą dramatyczne dla całej gospodarki narodowej: ograniczona zostanie akcja kredytowa, spadną wpływy budżetowe z podatku CIT i podatku od dywidend, nastąpi odpływ zagranicznych inwestorów i kapitału z giełdy. Państwo będzie też musiało pomóc chwiejącym się w posadach mniejszym bankom frankowym. Pojawiają się też głosy, że ustawowa pomoc dla “frankowiczów” może być niekonstytucyjna i niezgodna z traktatami międzynarodowymi, co może dać zagranicznym właścicielom polskich banków podstawy do roszczeń odszkodowawczych. Firmy-matki Banku BPH, Raiffeisen-Polbanku i mBanku już zapowiedziały, że rozważają podjęcie kroków przeciw Polsce.


DB

One thought on “Pomoc dla “frankowiczów” w senackiej komisji finansów

  1. Pingback: Kluza: Ustawa o przewalutowaniu potrzebna, ale nie za publiczne pieniądze - Banking-Magazine

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright Sfera Finansów S.A. 

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites